Városházi beszélgetés Kovács Magdolnával
A Városházi beszélgetések rendezvénysorozat vendége 2025. március 19-én Kovács Magdolna vezető tréner volt, róla annyit, hogy a neuro-lingvisztikus programozás (NLP) módszertani kiképzője, elismert mentáltréner, aki a magyar női kézilabda válogatott mentális felkészítéséért felel. Emellett a Széchenyi István Egyetem címzetes egyetemi docense, sport coach, szervezetfejlesztő tréner és a New Code Csoport ügyvezető tulajdonosa, továbbá Magyar Sport Coachok és Mentáltrénerek Társasága (MSCT) elnöke. A rendezvénysorozat keretében Siklósi István polgármester egy-egy sikeres szakembereket hív meg, hogy beszéljen munkájáról és a városhoz kötődéséről.
A beszélgetés előtt Kovács Magdolna két rövid videót vetített le női kézilabda-válogatott tavaly decemberi bronz-meccséről. Az elején a csapat kétgólos hátrányban volt, végül átvéve a vezetést, nagyon nagy csatában 25-24-re győzött Franciaország ellen, és 12 év után ismét Európa-bajnoki bronzérmet szerzett.
A vendéggel Siklósi István beszélgetett, legelőször arról faggatta, hogy honnan származik a Dusa beceneve. Válaszában elmondta, hogy az a Magdolna becéző változata, a szűk családban édesanyja Dusa és ő Dusi. Otthonról ambíciót és munkaszeretetet hozott magával. A rendszerváltás idején járt egyetemre. A diploma után, 23 évesen egy multi céghez került, és – akkor olyan helyzet volt, hogy – két éven belül felsővezető lett. Rájött, hogy nem elég közgazdászként a struktúrával és folyamatokkal foglalkoznia, fontos ez ember is, ezért elkezdett pszichológiát tanulni. Módszertanokat és mentálhigiénét tanulmányozott, és ez hozta magával a sporttal való kapcsolatát. Rájött, hogy a sikerorientált gondolkodás egyaránt fontos az üzleti életben és a sportban is. Jelenleg fele-fele arányban foglalkozik a két területtel.
Siklósi István kérdésére válaszolva Kovács Magdolna kifejtette, nagyon szereti a kézilabda közegét, a rengeteg befektetett energiáért tiszteli a sportolókat. Ma már Magyarországon világszínvonalú az infrastruktúra, aki ezzel a lehetőséggel tud élni, hajlandó bele energiát invesztálni, az sokat kaphat ettől a sportágtól. Ezek a fiatalok megtanultak győzni. A szövetségi kapitányról, Golovin Vlagyimirról elmondta, hozott magával egy munkakultúrát. Az autoritárius irányítás a félelemkeltésre épít, ez külső kontrolt eredményez. A sportoló ebben úgy gondolkodik, ha jól teljesítek, akkor jól érezhetem magam. Közép-Európától Kínáig ebben élünk, de erre nem lehet eredményes válogatottat építeni. Ha a játékos teljesítményétől függetlenül jó érzi magát, akkor képes a meccs utolsó pillanatában is jól dönteni. Ha úgy gondolkodik, én vagyok felelős magamért, akkor képes lesz arra, hogy egész életében jól érezze magát.
A beszélgetés második felében Kovács Magdolna a közönség kérdéseire válaszolt.