Petőfi emlékét őrző alkotások
MEZŐBERÉNY PETŐFI-EMLÉKHELY. PETŐFI EMLÉKÉT ŐRZŐ ALKOTÁSOK A VÁROSBAN
Petőfi-emlékszoba. Mezőberény Petőfi emlékhelyként ismert, a kiállítás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium támogatta, a megvalósítás során szoros együttműködésben a Petőfi Irodalmi Múzeum és Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesületével. A kiállítás középpontjában három szereplő áll: a város szülötte, a magyar történeti festészet kiemelkedő alakja, Orlai Petrics Soma; másodunokatestvére és barátja – Petőfi Sándor és a Mezőberényhez szintén sok szálon kötődő Szendrey Júlia. E három kivételes ember életében egyaránt fontos szerepet játszott a békési kisváros, ahogyan Mezőberénynek is sokat jelent az ő egykori jelenlétük.
A kiállításban a helyi muzeális gyűjteményében őrzött eredeti műtárgyak és dokumentumok mellett festmények, fényképek, dokumentumok másolatai mesélik el Petőfi és Orlai barátságát és Szendrey Júliának az itteni nevelőintézetben töltött éveit. A mezőberényi tárgyakat dr. Irányi István Petőfi-kutató hagyományozta a muzeális gyűjteményre, akinek 2002-ben már nyílt a volt Wenckheim-Fejérváry kastélyban hasonló céllal kiállítása. Diákjaival hagyományápoló és kutató kört alakított ki, kiknek tagjai közül még ma is sokan közöttünk élnek. A másolatokhoz segítséget kaptunk még a Magyar Nemzeti Múzeumtól, a Magyar Tudományos Akadémia Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteményétől, az Országos Széchenyi Könyvtártól és a Petőfi Irodalmi Múzeumtól.
A tárgy- és dokumentummásolatokon túl a kiállításban megjelennek azok az anekdoták, melyek Petőfi mezőberényi tartózkodásairól szólnak és a berényi tárgyak, melyek szintén az itt tartózkodásaihoz köthetőek: a Petőfi poharaként ismert festett mázas üvegpohár és Bonyhai Benjámin egykori jegyző karosszéke, melyben Orlai megfestette a költőt vagy Kis-Kéry Mihály emlékkönyve, melybe Petőfi írt és még egyebek.
Mezőberényi diákok 13 anekdotát jelenítettek meg rajzok formájában, melyek történetét szintén maguk olvasták fel, a digitalizálást követően néhány alkotás életre is kel. A történetek mellett megelevenedik a 2023. április 11-én a Színitanház, a Békéscsabai Jókai Színház, az Ifjúsági és Gyermekszínházi Alapítvány és az Orlai ház együttműködésében, szintén az NKA Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium által támogatott, Czitor Attila rendezésében bemutatott Németh László: Petőfi Mezőberényben című színdarab videófelvétele is. A vendégek "szelfit készíthetnek Petőfivel", mely a 21. század technológiáján alapul, ezt emlékbe magukkal is vihetik.
A kiállításhoz múzeumpedagógiai foglalkozások is társulnak, a berendezési tárgyak: a székek és az asztalok is már ezt a célt szolgálják. A székekre írt nevek Petőfihez köthető olyan zömében berényi személyek, akikkel itt tartózkodásai során találkozott, a QR-kódok leolvasásával bővebb ismeretek szerezhetők róluk. Szintén múzeumpedagógiai foglalkozáshoz használjuk majd a Petőfi-sudokut. Elkészült egy színező gyerekeknek, melyhez a rajzokat Diószegi Eszter grafikusművész készítette, illetve egy kirakó is.
A Petőfi Mezőberényben című szobor alkotója ifj. Szabó István. A szobor Orlai Petrics Soma Petőfi Mezőberényben című festményének felhasználásával készült, a művelődési központ melletti parkban, a Fő út 4-6. sz. alatt található. (Avatás: 1983. augusztus 19.)
A Petőfi-szobor a Petőfi Sándor Gimnázium bejáratánál, az épületen belül található, alkotója Schaár Erzsébet. A szobrot nem sokkal a gimnázium épületének 1966. március 15-i átadása után állították.
A Petőfi-dombormű Petőfi Emlékkönyvtár felirattal a városi könyvtárban, a Fő út 4. sz. alatt található, Borsos Miklós alkotása. A domborművet Mezőberény újratelepítésének 250. évfordulója alkalmából 1973-ban állították.
Petőfi-emléktábla a Városháza falán található, 1899. július 30-án állították.
Petőfi-emlékmű a Kettős-Körös partján: a mai híd mellett álló emlékmű domborművét Ponicsán Ádám Etel készítette. Itt volt a rév, ahol Petőfi 1849. július 18-án átkelt a Körösön, hogy Bem seregéhez csatlakozzon. (Avatás: 1961. július 31.)
Szendrey Júlia-szobor: alkotója Udvardy Anikó. A szobor a Wenckheim-Fejérváry-kastély (Fő út 1-3. sz.) előtt található. Szendrey Júlia kislánykorában a Mezőberényben működő, Benka Ádámné által vezetett nőnevelő intézet tanítványa volt. (Avatás: 1997. októberében.)
A fotókat Vágvölgyi Mihály készítette.