Múzeumok, egyéb látnivalók
MÚZEUMOK, EGYÉB LÁTNIVALÓK
Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye: az 1970-es, 1980-as években megkezdődött a településen a hagyományos paraszti kultúra emlékeinek gyűjtése, s felvetődött a múzeum létrehozásának gondolata is. Hentz Lajos helytörténész, néprajzkutató vezetésével és sok lelkes amatőr közreműködő segítségével létrehoztak egy városi gyűjteményt. Hentz Lajos halála után a városra hagyott magángyűjteményéből és a meglévő városi gyűjteményből 1991-ben megalakult az Orlai Petrics Soma Múzeum, amely kilenc évvel később a megyei múzeumi szervezetből kivált és mint muzeális gyűjtemény működik tovább.A gyűjtemény műtárgyállománya folyamatosan gyarapszik, több ezer néprajzi tárgyat, és dokumentumot őriz. Jelentős a kerámia-, viselet-, textília-, az archív fotó- és képeslapanyaga is.
A gyűjtemény 2002-től a Wenckheim-Fejérváry-kastélyban, a Fő út 1-3. sz. alatt található.
Tel.: 06-20/225-4846
E-mail: opsgy@mezobereny.hu
Nyitvatartás:
Hétfő: zárva
Keddtől péntekig: de. 10-12 és du. 14-16
Szombat: 10-14
Patikamúzeum (Puskin u. 1.): 1995. május 18-án nyílt meg az Oroszlán Gyógyszertár felszabadult raktárhelyiségében a patikamúzeum. A Mezőberényben a másodikként alapított, az "Oroszlán" nevet viselő patikának egykori berendezési tárgyait találjuk itt, melyeket egykor a tulajdonos vásárolt. A tölgyfa bútorokból, patikai porcelán- és csiszolt üvegtégelyekből álló berendezés a megye legpatinásabb gyógyszertári reliktuma. Ezt a patikát Hacskó Lajos okleveles gyógyszerész alapította 1899-ben. A patika berendezése helyi védettség alatt álló egyedi érték.
Cím: Mezőberény, Luther u. 1.
Tel.: (66)522-410
Látogatható: előzetes telefonos egyeztetés alapján
Bodoky Károly Vízügyi Múzeum (muzeális emlék): a Kettős-Körös jobb oldalán keletkezett belvizek beemelésére 1898. évben megépült a Hosszúfok I.sz. gőzüzemű szivattyútelep. A ma már nem üzemelő szivattyútelepen a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vízügyi múzeumot hozott létre. Az épületben a falazott gőzkazán és az eredetileg felszerelt gépészeti egységek ma is a beépítés helyén láthatók. A kiállítási teremben a Körös-vidék vízügyi múltját bemutató tablók, a tárolókban pedig vízgazdálkodással kapcsolatos műszerek és dokumentumok gyűjteménye található. A szivattyútelep udvarán elődeink által alkalmazott vízgépészeti berendezések vannak elhelyezve.
Cím: Mezőberény, Külterület 55/2. Hosszúfok I. sz. szivattyútelep.
Tel.: 06-30/815-2427
Látogatható: előzetes telefonos egyeztetés alapján
Városháza: A mai épület helyén állt Orlai Petrics Soma festőművész szülőháza, ahol Petőfi is vendégeskedett. Bach Nándor tervező elképzelései alapján, Dékány András és társa, Gombos Imre építkezési vállalkozók kivitelezésében készült el a klasszicista stílusjegyeket hordozó kétszintes impozáns épület 1901-ben.
Polgári iskola: a Petőfi u. 17-19. sz. alatti iskolaépület felépítése Szabó Árpád nyugalmazott iskolaigazgató és Jeszenszky Károly evangélikus lelkész buzgólkodásának köszönhető. Az egyemeletes új épületben 1908 novemberében kezdődött meg a tanítás.
Római katolikus templom: az eklektikus stílusú templomot Fejérváry Miklósné Kárász Karolina építtette 1886-ban. A templom kertjében nyugszik az építtető lánya, Fejérváry Celestine. Helyi védettség alatt álló érték. 1886. szeptember 14-én szentelték.
Madármegfigyelő-állomás a szikes tóval: Mezőberény központjához közel, mégis nyugodt helyen található a szikes- vagy más néven Medvefejes-tó. A különleges madárrezervátum számos védett és fokozottan védett faj vonulási, gyülekező-, alkalmi előforduló- és szaporodóhelye. A természeti értékek iránt érdeklődők a környezetbe teljesen illeszkedő madármegfigyelőből követhetik nyomon a madarak életét. A madármegfigyelő a Körösök lágy ölén c . projekt keretében készült 2007-ben. A területtől néhány méterre parkoló, a családosokra is gondolva pedig játszótér is épült. Megközelíthető a 47. sz. főútról, Köröstarcsa irányába haladva a Tulipán utca felöl. A mezőberényi szikes tó országos jelentőségű, védettséget élvez. (Átadás: 2007. május 1.)
Madarak háza látogatóközpont a ligetben: a több mint 5 hektár területű mezőberényi ligetet helyi jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánították 1994-ben. A terület városi közparkként funkcionált közel 100 éven keresztül, majálisok, városi rendezvények színtere volt. A ligetben található pavilon korábban vendéglátó, zenés szórakozóhelyként működött, az utóbbi években azonban kihasználatlanul állt. A turisztikai vonzerők fejlesztése programban, a "KÖRÖSÖK LÁGY ÖLÉN" c. ökoturisztikai beruházás keretében készült el a régi pavilon átépítésével a Madarak háza látogatóközpont, a 81 m2-es fedett színpad, és a liget ökoturisztikai ismeretterjesztő útvonalának kialakítása. A ligeti pavilon felújításával egyedi tartalmú, komplex szolgáltatáskört nyújtó, a terület madárvilágának, természeti értékeinek bemutatására és interaktív programok megrendezésére nyújt lehetőséget az egész évben üzemelő látogatóközpont. A létesítmény 2007-ben készült el. (Átadás: 2007. május 1.)
Székelykapu: Pap Jenő fafaragómester alkotása a Székelyudvarhely melletti Nyikómalomfáról érkezett Mezőberénybe. A székelykaput a Mezőberényi Erdélyi Kör megalakulásának 15. évfordulója alkalmából, 2007 augusztus 20-án állította az egyesület a városi liget Hősök útja felőli bejáratánál.
Összeállította az OPSKK Könyvtára „MBER” Helyismereti adatbázisa alapján. További, bővebb információk a könyvtár honlapján (http://konyvtar.mezobereny.hu), a Helyismereti adatbázisban találhatóak.
A fotókat Vágvölgyi Mihály készítette.