Fejlesztik a Kálvin utcai óvodát
A Kálvin utcai óvoda – a városban leginkább Magyarvégesi Óvodaként ismerik – fejlesztéséről tartottak projektindítót és sajtótájékoztatót 2024. szeptember 20-án a Városházán. A terv megvalósítására a 2021-2027 Széchenyi Terv Plusz keretében 160 millió forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert az önkormányzat.
Siklósi István polgármester köszöntőjét azzal kezdte, hogy szeptember 30-án a testület értékeli a most véget érő választási ciklust, és az adatok azt mutatják, hogy 2019. és 2024. között a város több mint 5 milliárd forint értékű pályázatot nyert. A projektre térve kifejtette, eredetileg felújításra és bővítésre pályáztak, de a szűkös források miatt csak a felújítást tudják megvalósítani, a bővítést egy későbbi pályázatból tervezik.
Siklósi István tájékoztatójából megtudhattuk, jelenleg az épület funkcionálisan nem egészen megfelelő. Többek között a gyerekek a szűkös folyosókat használják öltözőként, a csoportszobák pedig alulméretezettek. Ezért a jelenlegi beruházásban pótolják a hiányzó tereket, így a gyerekeknek elkülönített WC-t és mosdót, pedagógusoknak pedig mellékhelyiséget, öltözőt és zuhanyzót alakítanak ki, az épület tetejére egy 10 kW rendszer teljesítményű napelemrendszert szerelnek fel, illetve a játszóudvar parkrendezése történik meg. Az intézmény 140 négyzetméter alapterülettel gazdagodik.
A beruházás keretében előteret alakítanak ki a gyerekek fogadására, továbbá tálalókonyhát a kicsik étkezéséhez, teakonyhát és irodát a munkatársaknak, továbbá sószobát is létrehoznak. A fejlesztés nem jelent kapacitásbővítést.
Kissné Wagner Mária, a Mezőberény Város Óvodai Intézménye vezetője a Magyarvégesi Óvoda történetéről beszélt. Elmondta, az óvodát 1895 szeptemberében nyitották meg a gyerekek előtt, és a mostani beruházás befejezését 2025-re, az óvoda fennállása 130. évfordulójára tervezik.
Dankó Béla országgyűlési képviselő beszédében azt hangsúlyozta, a fiatalok megtartása érdekében egyik fontos tényező a megélhetés lehetősége. Az elmúlt időszakban megyénkben 6,8 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta és 15 százalékkal nőttek az átlagkeresetek. Természetesen lényeges az infrastruktúra kiépítettsége és a különböző szolgáltatások, köztük az egészségügyi és a szórakozási lehetőségek. Az óvoda mostani felújítása is arra szolgál, hogy a fiatalokat helyben tartsa.