Mezőberényi siker a népi textilfesztiválon
Békéscsabán, a Csabagyöngye Kulturális Központban 2024. március 8-án kezdődött el a háromnapos XIX. Kárpát- medencei Népi Textilfesztivál és hozzá kapcsolódó kiállítások a Munkácsy Mihály Múzeumban és a Békés Megyei Könyvtárban.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Színhangulatok”, valamint „Szakrális textíliák” címmel meghirdetett pályázatára 1400 pályamű – csipke, hímzés, nemez, szövés és viselet – érkezett be, közösségek és egyéni alkotók egyaránt küldtek be munkákat. A pályázók között az egész Kárpát-medence képviseltette magát. A zsűri döntése alapján 932 munkát állítottak ki, és 66 díjat ítéltek oda a legmívesebbek pályázatokért.
A konferenciát köszöntötte Herczeg Tamás országgyűlési képviselő, Szegedi Balázs, a vármegye alelnöke és Szarvas Péter polgármester. A kiállítást Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár nyitotta meg.
A díjkiosztáson Debreczeni János a Berényi Textil Kft. csoportja munkáiért különdíjat vehetett át.
Bogárné Szőke Erika előbb – a „Színhangulatok” kategóriában – a mezőberényi keresztszemes és buzsáki hímzésükért az Orlai ház díszítőművészeti szakköre vezetőjeként csoportos első díjat vett át, majd – vármegye több közösségében végzett munkájáért – kiemelt szakkörvezetői díjat.
A díjak átadása után a zsűri elnöke, Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Tanácsának elnöke fejtette ki a testület véleményét. A konferenciát Szente Béla, a Csaba Gyöngye Kulturális Központ igazgatójának szavai zárták. Az eseményen népzenével, népdallal közreműködött idős Kádár Ferenc népzenész, Népművészet Mestere és unokája, Kádár Kolos.
A könyvtárban a hímzéseket és a szövéseket tárták a közönség elé. Itt láthattuk az Orlai ház díszítőművészeti szakköre munkái közül egy mezőberényi keresztszemes hímzést, ezt Bogárné Szőke Erika tervezte és Jakusovszki Jánosné hímezte ki, illetve melle a szakkör buzsáki hímzését. Egy teljes sarkot megtöltöttek a Berény Textil Kft. székely rokojája, abroszai, méterárui. Ezek mellett állították ki Debreczeni Klára szövött függönyeit, párnáit. A Munkácsy Mihály Múzeumban főleg a nemezeket, a viseleteket és a szakrális textíliákat láttunk, ott vettük szemügyre Debreczeni Klára dél-dunántúli takácsmintás vállkendőjét.