Lépésről lépésre a Szlovák Tájház megvalósításáért
A szervezet tagjai által megfogalmazott cél, hogy a hagyományőrző programokat, a szokás anyagokat megmentsük az elhalástól, és az ezzel kapcsolatos ismereteket átadjuk az utókornak. Ennek az elkötelezettségnek a mentén a mezőberényi szlovák nemzetiség tájház megvalósítását tűzte ki célul a Mezőberény, Madarász utca 21. szám alatti helyi védettség alatt álló szlovák ulicskás lakóház megvásárlásával, felújításával.
Az épület a szlovák településrész egyik legszebb elő tornácos „Ulicskás” módos parasztháza. A házat már a védetté nyilvánítottság után felújították, ezért maradhatott meg az eredeti, klasszicizáló, téglaoszlopos vakolatdíszes homlokzat. A vakolatdíszes oromfal közepén a kettős szellőzőablak mellett az 1876-os évszám jelzi az építés időpontját. Az arányos téglaoszlopok még harmonikusabbá teszik az egyik utolsó, ulicskás szlovák lakóépület homlokzatot. Az oszlopok közötti kő mellvéd mintegy kerítésül szolgált, az udvar felőli ágasfás oldaltornácot fűrészelt díszítésű kerítés választja el.
Az épület elrendezése megfelelő lenne a szlovák használati tárgyak eredeti elrendezésére szobai, konyhai, kamra, alsókonyha, kertműveléshez használatos tárgyak és állattartással kapcsolatos tárgyak elhelyezésére.
A második felújítási szakasz
- A munkától nem ijedt meg a szervezet, ám a számtalan statikai probléma akadályozta a felújítás folyamatát.
- A tervező és kivitelező tisztában volt az épület falai állapotával, a feltárás széleskörűen megtörtént, melyről statikai szakvélemény készült a további felújítási munkák szakszerű elvégzésére. Megállapították, hogy a szerkezet biztonsága érdekében el kell végezni a teljes aláalapozás műveletét az egész épületnél.
- Az első szobánál aládúcolást kellett elvégezni a veszélyhelyzet elhárítása érdekében, sajnos a dúcolás több helységet is érintett.
- Elkészült a teljes épület utólagos alapozása, és a bitumenes vastaglemez vízszigetelése befejezésre került.
- Megtörtént az elöregedett vakolatok külső és belső lebontása.
- Falszerkezetek megerősítése, fa merevítő keretváz beépítése és rögzítése a födém gerendához.
- Falak felületének előkészítése, felület gúzolása.
- Vakolatkészítés, szalmatörekes vályogvakolat készítése.
- Épületgépészeti alapszerelvényezés, szennyvíz.
- Épület villamossági alapszerelvényezése.
- Padló kavicsaljzat kialakítás minden helységben.
Az eddig elvégzett tevékenységek kivitelezői munkálataira azonban, és a elkövetkezőkre is garancia az értékmegőrző, szemléletben kifejezetten népi műemléképületek felújítására specializálódott, számos referenciával rendelkező szakemberek elkötelezettsége.
Továbbra is hisszük, hogy a sokak által támogatott cél egy olyan mezőberényi népi építészeti értéket képvisel, melyet meg kell menteni az utókor számára. Ezért minden támogatónak és segítőnek köszönettel tartozunk. A II. szakaszban történt felújítással már ismét egy nagy szakasz felújítása történik meg, és bizakodók vagyunk a megvalósításban.
A FOTÓK a munkafolyamatokat mutatják be.
Külön köszönet az Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság Miniszterelnökség-NEMZ-N-23-0033 pályázatának.