Berényből indult a neves történész
„Történészek és történetek” címmel – a Városházi beszélgetések rendezvénysorozatban – Petneházi Gábor történész, filológus és Körösi Mihály helytörténész beszélgetett 2023. március 3-án a Városháza dísztermében.
A rendezvény megnyitójában Siklósi István polgármester elmondta, a rendezvénysorozatot a város újratelepülésének 300. évfordulója alkalmából indítják útjára. Ide szakmai sikereket elért elszármazottakat hívnak meg.
Szép számú érdeklődő előtt a beszélgetésben Petneházi Gábor – Körösi Mihály kérdésére válaszolva – elmondta, a gimnáziumi érettségiig élt Mezőberényben. Mindig a történelem érdekelte, ezért Szegeden ezt a szakot választotta, illetve ehhez kapcsolódóan latin, ógörög és újlatin nyelveket tanult. A diploma megszerzése után tanulmányait folytatva, kutatásokat végzett Bécsben, Kolozsváron, Varsóban és Krakkóban. Jelenleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanít.
Fő kutatási területe Rotterdami Erasmus, ő teremtette meg a keresztény humanizmust, fenntartotta a jogot a kritikára, de egyetlen oldalhoz, csoporthoz sem csatlakozott. A történész Erasmus több művét is lefordította magyarra, ezekről részletesen is beszélt.
Körösi Mihály kifejtette, az elmúlt évek egyik tudományos szenzációja volt, hogy megtalálták Brutus, Báthory István udvari történetírója magyar történelmét, ez alapjaiban változtatja meg a 16. századra vonatkozó ismereteinket.
Petneházi Gábor elmondta, Brutus művének két csonka változatát a 19. században már kiadták, de most az egész, kétezer oldalas kézirat került elő. Egy online kézirat-katalógusban bukkantak a nyomára.
Befejezésül az est vendége megfogalmazta, a történelem alapos ismerete nélkül nem érthetjük pontosan a jelent.