Körösi Mihály nemzetiségi díjat vehetett át
2022. december 13-án, Méhkeréken Körösi Mihály alpolgármester, helytörténész nemzetiségi kitüntetést vett át a Békés Megyei Önkormányzat által minden évben megrendezésre kerülő Nemzetiségek Napja alkalmából tartott díszünnepségen.
Körösi Mihály, a Mezőberényi Német Hagyományápoló Egyesület és Német Nemzetiségi Önkormányzat ajánlásával illetve a megye német nemzetisége támogatásával kapta meg az elismerést.
Az elismeréshez Mezőberény Város Önkormányzata nevében gratulálunk és további jó munkát kívánunk!
Frey Mihályné, Pötyi által megfogalmazott ajánlás:
"Körösi Mihály Mezőberényben született, abban a házban él családjával, ahol a felmenői is éltek több mint 150 éven keresztül. Általános és középiskoláit is helyben végezte el. Szegeden a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar - történelem szakán tanári képesítést nyert, ezen idő alatt kezdett érdeklődni a helytörténet iránt. Tanulmányai után Mezőberénybe hazatérve tanítani kezdett, később iskolaigazgatónak választották. A 2. sz. általános iskola igazgatójaként bevezette a nemzetiségi német nyelv oktatását, kapcsolatot alakított ki több külföldi, német nyelvű iskolával. Nyugdíjas éveiben több időt szentelhetett helytörténeti kutatásokra, levéltári anyagok gyűjtésére. A Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület első elnöke volt. Több cikluson át önkormányzati képviselőként, 2019-től alpolgármesterként tevékenykedik szeretett városáért, Mezőberényért. A települési értéktár létrejötténél bábáskodott, elnökként viszi az értéktár ügyeit. A berényi szlovák családból származó Körösi Mihály még gyermekként élte át a csehszlovák – magyar lakosságcsere következményeit, később értette meg, hogyan lettek Csehszlovákiában rokonaik és hogyan kerültek Berénybe Csehszlovákiából a magyarok. Felesége német származása által megismerte a német családok hányatott sorsát, ez késztette a berényi németek 20. században átélt traumáinak kutatására.
A 2015-ben kiadott Berényiek voltak, Berényiek lettek című könyv, Kugler József munkája, alcíme: a második világháború utáni migrációs változások emlékezete, a németek kitelepítése, magyar – csehszlovák lakosságcsere. Történeti áttekintés a málenkij robot, a németek kiűzetése, a szlovák lakosságcsere korából, interjúkkal, dokumentumokkal. A szerző felkérte Körösi Mihályt a kötet szerkesztői munkájára, aki a kötetet interjúkkal is kiegészítette. Sajnos Kugler József betegsége félbeszakította a közös munkát, de a könyv Körösi Mihály jóvoltából befejezésre került. 2016-ban Mezőberény Város Önkormányzata kiadásában jelent meg a „Mit vétettem?”, mezőberényiek málenkij roboton című tanulmánykötete. A kiadvány címéül Vass Albert sorait idézte: „Mit vétettem ellenetek urak? És Mit vétett az én népem?” A több mint félezer, Szovjetunióba hurcolt berényi lakos kálváriájáról ad áttekintést, az európai, a magyar, a Békés megyei, és a helyi döntésekről és azok végrehajtásáról, ezen kívül személyes beszélgetések kapcsán megszólaltatja az elhurcoltakat is. A kiállítással egybekötött könyvbemutatón a téma neves kutatói tartottak előadást. Népes hallgatóság között a megyei németek is jelen voltak.
Ez év júliusában a Mezőberényi Német Hagyományápoló Egyesület felkérte Körösi Mihályt a málenkij robotra hurcoltak hazatérésének 75. évfordulója alkalmából rendezett konferencia megszervezésére. Bognár Zalán, a Gulág és Gupvikutató Intézet igazgatója, a Gulág és Gupvikutatók Nemzetközi Társasága elnöke vetítéssel egybekötött prezentációját, és több jeles kutató előadását hallhattuk.
Októberben jelent meg Körösi Mihály új kötete, „Hogy soha ne feledjük” címmel a Mezőberényi Német Hagyományápoló Egyesület kiadásában, alcíme: A Szovjetunióba jóvátételi munkára elhurcolt mezőberényiek emlékezete. A könyvbemutatón vendégeink voltak Békés megye több németek lakta településéről.
Körösi Mihályt a málenkij robot kutatásában elért eredményeire, munkásságára felfigyelve, a Gulág és Gupvikutatók Nemzetközi Társasága meghívta tagjai közé.
Több alkalommal volt emléknapok szónoka, konferenciák meghívott előadója, megyénkben és más helyszíneken. 2017-ben a Gulág emlékév zárókonferenciáján a Pécsi Német Kör kérte fel előadónak.
Körösi Mihály 2017. augusztus 18-án vehette át a köztársasági elnök által adományozott Magyar Arany Érdemkeresztet, a Gulág- Gupvi emlékévben végzett munkájáért.
Megköszönve eddigi fáradhatatlan munkáját, elismerésünket kifejezve munkássága előtt, szeretettel gratulálunk, várjuk további kutatásának eredményeit, jó egészséget kívánva hozzá."