MEZŐBERÉNY és ORLAI
Mezőberény Város Önkormányzata a 2022 évet Orlai emlékévnek nyilvánította és programsorozatot állított össze. Cél volt, hogy méltó módon emlékezzünk a méltán nagyhírű festőre, a mai Városháza helyén álló kis ház szülöttére.
2022 januárjában még nem tudták a szervezők, hogy mennyire sikerül Orlai Petrics Soma festő életét, munkásságát bemutatni a városlakói és az érdeklődők számára,
- hogyan sikerül a programokkal a korosztályokat megszólítani
- hogyan lehet minél színesebben bemutatni a festő munkásságát
- és hogyan lehet minél több információt átadni a festő „Mezőberénységéről”.
Nem volt könnyű feladat, hiszen Mezőberény is a Petőfi Sándor, Szendrey Júlia történeteken nőtt fel, és bizony Orlai Petrics Somáról kevesebb szó esett.
Cél volt, hogy az Orlai emlékév, Orlai hónap és Orlai hét elnevezéssel szervezett események „beszéljenek” Orlairól. Ehhez partnereket hívtunk és felhívásokat tettünk közzé.
Köszönet a város intézményeinek, egyházainak, civiljeinek, vállalkozásainak és magánszemélyeknek, hogy mindez együttműködésüknek köszönhetően megvalósulhatott. Köszönet Körösi Mihály helytörténésznek, hogy kutatómunkájának köszönhetően könyv formájában is megörökítette Orlai életét.
Az Orlai 200 év keretében óvodások, iskolások érkeztek a Városházára, előadások, foglalkozások voltak, Idősek Otthonában előadások, Orlai emléksarok került kiállításra a városi programokon, a parkban kiállítást tekinthettek meg a városlakók.
Az Orlai 200 hónap és Orlai hét programjai kibővültek a civilek eseményeivel, amelyek közül a teljesség igénye nélkül néhány kiemelkedő:
- Orlai-kvíz- kvízjátékra hívtuk a város járókelőit
- Merre járt Orlai és Petőfi? címmel postakocsi túra a Körös-hídig a Nyeregben Alapítvánnyal
- Kisvárosi futóverseny az Orlai 200 év tiszteletére a Berényi Futókör és az Alföld Turista Egyesület szervezésében
- Kerékpártúra az Orlai 200 év jegyében. Célállomás: Békéscsaba, Munkácsy Mihály Múzeum
- "Orlai 200" felirat kihelyezése a Kossuth téren a Városháza elé
- Október 17-21. között minden este 18 órakor „emlékzene” felhangzása
- Mezőberényi Általános Iskola, AMI és Kollégium városismereti vetélkedője "Orlai 200"
- Mezőberènyi Petőfi Sándor Evangèlikus Gimnázium ès Kollègium vetélkedője
- Orlai-sétány átadása a művelődési központ kertjében
- Orlai Petrics Soma: Csanak Róza és Eszter című alkotásának termésekből elkészített óriás reprodukció kiállítása a Kossuth-téren
- Orlai életrajz és életút kiállítás a Városháza előtt és az Orlai arcképek gyermek szemmel című kiállítás az aulában
- Orlai Petrics Soma: Szent Erzsébet zárdába vonulása és Zách Felicián című alkotások leleplezése a Városháza dísztermében
- Koszorúzás Orlai Petrics Soma mellszobránál a Petőfi utcán
- Koszorúzás a Városháza falán található Orlai-emléktáblánál
- "Orlai 200" Emlékkonferencia a Városházán ismert Orlai kutatók, szakemberek közreműködésével
- Ünnepi hangverseny: Békés Megyei Szimfonikusok kamarazenekarának előadása
- Koszorút elhelyezése el a Fiumei sírkertben Orlai sírjánál
Sok vagy kevés, ami megvalósult, erre nem tudjuk a választ. A programokon megjelentek száma talán nem is lehet mutatója ennek, hiszen a rendezvények résztvevőin túl közösségi oldalakon, hírekben találkozhattak Orlai és Mezőberény nevével. A városban sétálva pedig csupán néhány pillanat, hogy az Orlai betűre, a sétányra, a termésképre nézve Orlai jusson eszünkbe.
Az Orlai emlékév hozadéka remélhetően az, hogy a város lakói számára ismertté, büszkeséggé vált, hogy Orlai Mezőberényben született, s ápoljuk emlékét és munkásságát, amelyből Mezőberényben találhatók eredeti festményei, mint a Coriolanus, a Szent Margit (Erzsébet) zárdába vonulása és 5 reprodukció a Városháza dísztermében, az I. ker. Ev. Egyházközség templomában az Engedjétek oda gyermekeiteket c. oltárkép látható.
Orlai tehát a miénk, mezőberényieké, számtalan szállal kötődve a településhez.
Feladatunk tehát adott az Orlai emlékéven túl is, ápolni örökségét, munkásságát.