A málenkij robot és a szovjet hadifogság emlékei – kiállítás
„Valahol Oroszországban…” címmel 2022. július 18-án rendhagyó tárlattal emlékeztek meg a városházán a szovjet kényszermunkára elhurcoltakról. A kiállítást a Gulágokban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány (Gulág Alapítvány) és a Német Nemzetiségi Önkormányzat, Mezőberény rendezte.
A megnyitó résztvevőit Frei Zita, a nemzetiségi önkormányzat elnöke köszöntötte. Nagyné Pintér Jolán, az alapítvány elnöke hangsúlyozta, a mostani tárlat művészettörténeti szenzációja a békéscsabai születésű Jakuba János, Munkácsy-díjas festőművész egyedülálló munkái, ugyanis – érhető okokból – a szovjet kényszermunkáról nem maradtak fent festmények, vizuális emlékek. Fellner János gyűjteményének darabjai és Mohos Andor családjának levelei pedig személyes sorsokat mutatnak be. Így a rajzok ás az írott sorok együttesén átsejlik a valóság: a kényszermunka keserű valósága. Ezt a válogatást egészítik ki a Mezőberényből elhurcoltak megható levelei, naplói, tárgyi emlékei.
Siklósi István polgármester megnyitójában kifejtette, bár a jelenben élünk, most mégis régen és távol történt eseményekre emlékezünk. Tudomása szerint a településre elhurcoltak közül Mezőberényben még négyen élnek, illetve Gyulán egy személy. Fontos, hogy az fiatalok megismerjék az ő történetüket, ha másképp nem akkor, a kiállítás fotói, dokumentumai által.
A mezőberényiek számára a tárlaton különösen érdekesek lehetnek a helyi vonatkozású emlékek, így a málenkij robotról Schäfer Mihály hazacsempészet bányászlámpája, Gottschick Erzsébet vörösfenyő ládája és Berg Ádám emlékkönyve. A hadifogságból származó berényi emlékek: Gottschick András katonaládája, Virág András tábori postai levelezőlapjai és Braun Mihály fogságból hazaküldött levelei.
A kiállítás témájában 2022. július 23-án konferenciát tartanak a városháza dísztermében. A tárlat július 23-ig tekinthető meg munkaidőben.