Körösi Mihály is az előadók között
A Gulág- és Gupvikutatók Nemzetközi Társasága, a Károli Gáspár Református Egyetemmel és a Miskolci Egyetemmel közös szervezésében Közösség és egyén - a szovjet fogságba hurcoltak kontextusában címmel kétnapos nemzetközi tudományos online konferenciát tartott 2021. február 25–26-án.
Négy ország, 12 egyetemének, múzeumának, levéltárának, tudományos kutató szervezetének 24 történésze, kutatója osztotta meg a legkülönbözőbb aspektusból a konferencia témájában végzett kutatásainak eredményeit.
A konferencia résztvevőit Bognár Zalán (tanszékvezető egyetemi docens, KRE; elnök, GKNT) köszöntötte. Az eseményt Latorcai Csaba (közigazgatási államtitkár, EMMI) nyitotta meg, aki a tudományos esemény fővédnöke volt. Megnyitójában hangsúlyozta az esemény fontosságát, kiemelte Közép-Európa sajátos helyzetét a Szovjetunióba hurcolt civilek és hadifogolyok sorsával kapcsolatban. A konferenciát köszöntötte Horváth Zita (egyetemi tanár, rektor, ME), illetve Hermann Róbert (egyetemi tanár; vezető KRE TDI; a parancsnok tudományos helyettese, HM HIM; kutatócsoport-vezető, VERITAS)
Az első szekció munkáját Szakály Sándor (főigazgató, VERITAS; egyetemi tanár, KRE) vezette. Csak Mikó Zsuzsanna (főigazgató-helyettes, MNL) Adatok a szovjet fogságba kerültekről közel 700 ezer személyi karton alapján, címmel megtartott előadását emelem ki. Erre a napra időzítette a Magyar Nemzeti Levéltár az elhurcoltakról felvett kartonok adatbázisának közzétételét, amelyben bárki keresheti a Szovjetunióba elhurcolt hozzátartozóját.
A kétnapos konferencián a különböző szekciókban a következő kérdések kerültek részletesebb kibontásra: Társadalmi jelentőség, összetétel, hatás az elhurcolások, az elhurcoltak kontextusában. Háború, deportálás és következményeik regionális és országos szinten, Gulág rabsorsok, Helytörténeti mélyfúrások tapasztalatai, eredményei, Hazatérés után – következmények, emlékezet, Egyéni és közösségi sorsok és válaszok embert próbáló időkben.
A konferencia nagy népszerűségnek örvendett az online térben, nagy volt a nézettsége, sokan hozzászóltak írásban és szóban. Írországtól, Kanadából, Németországból, és számos más országból, településből érkezetek a téma feldolgozását, az egyesület munkáját támogató hozzászólások.
A kétnapos nemzetközi konferencia előadásai visszanézhetők a Youtube-on.
Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy felkért előadóként a mezőberényiek „málenkij robotra” hurcolásáról tarthattam előadást, ezzel a „mi történetünk” is része lett, kiegészítette nagy egészet, a korabeli Magyarország történelmét.
Körösi Mihály