Megemlékezés az ’56-os forradalom és szabadságharcról
– A magyar ’56 ma is érvényes, jelentéssel bíró eseménye Európa huszadik századi történelmének, mert zsinórmértéke a szabadságnak. Azok szabadságának, akik magukat nem csak egyénként, hanem nemzetként határozták meg, akiknek a bátorságát éppen az adta, hogy közösségként élték meg egymást, hazának élték meg az országukat – hangsúlyozta Körösi Mihály alpolgármester 2020. október 23-án az 56-os emlékparkban rendezett megemlékezésen.
Körösi Mihály elmondta, hogy 1956. október 23-án mi történt Budapesten, ennek híre október 26-27-én ért el Békés megye nagyobb városaiba. Mezőberényben október 28-án mintegy 80-100 ember gyűlt össze a tanácsháza előtt. A felszólalók bírálták a kommunista rendszert, a szovjet megszállást. Még ezen a vasárnapon megválasztották a 49 tagú forradalmi tanácsot és a szűkebb körű intéző bizottságot Juhos József vezetésével. Ahogyan az országban, úgy Mezőberényben is a gyárakban, üzemekben munkástanácsok alakultak, a régi vezetők egy részét leváltották. Megkezdődött a kényszerrel létrehozott termelőszövetkezetek bomlása, összegyűjtötték a fegyvereket, a kommunista párt irodáját bezárták. Ennek a demokratizálódó folyamatnak vetett véget a bevonuló szovjet hadsereg. A Debrecen felöl érkező egységek november 4-én hajnalban értek Mezőberénybe.
A forradalom leverését követő terror Mezőberényt sem kerülte el. A forradalom leverése után, a kádári megtorlás során Juhos Józsefet, a helyi forradalmi tanács elnökét húsz napig verték a mezőberényi rendőrőrsön, majd a Békési Rendőrkapitányságon.
A rendezvény befejezéseként a megemlékezés virágait helyezték el az emlékmű tövénél a városi önkormányzat, a nemzetiségi önkormányzatok, a történelmi egyházak, a helyi hatóságok, intézmények, civil szerveztetek képviselői.
Az emlékmű mögött ’56-os fotókból lázhattak kiállítást a megemlékezők. Közreműködtek Gulyás Attila és Lakatos Mónika színművészek.