Voltunk, vagyunk és leszünk! – megemlékezés a székelykapunál
A trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából 2020. június 4-én a Mezőberényi Erdélyi Kör, a Mezőberényi Városszépítő és Városvédő Egyesület, illetve a Mezőberényi Református Egyházközség közös megemlékezést tartott a székelykapunál.
A rendezvényen áldást mondott Fejér Sándor nyugalmazott evangélikus lelkész. Binder Anikó Juhász Gyula: Trianon című versét szavalta el.
Siklósi István polgármester arról beszélt, nem az a zavaró, hogy az utóbbi száz évben hol húzódnak a határok, hanem az, hogy a trianoni döntés családokat szakított szét, különböző országokba kerültek. Megfogalmazta, a határon túliak, legalább annyira magyarok, mint az anyaországban élők.
Bagita Attila, Mezőberényi Református Egyházközség gondnoka arról szólt, sokan azt mondják, a nemzet fogalma elavult, azt fel kell adni, holott valahová kell tartoznia a mai embernek is. Kifejtette, a magyar történelem sikertörténet, ezt bizonyítja, hogy megmaradtunk, itt vagyunk. Lehet, hogy több országban, de egy hazában élünk, mert magyar haza ott van, ahol magyar a sír és magyar a bölcső.
Kajlik Péter, a Mezőberényi Erdélyi Kör elnöke napjaink történésére utalt, hangoztatta, Románia szász elnöke a magyar nyelven gúnyolódik, ez is Trianon öröksége. De ennek ellenére Kárpát-medence a mi hazánk, a határok nem választanak el bennünket, mert összetartozunk. Voltunk, vagyunk és leszünk!
A kopjafa megkoszorúzása után a résztvevők mécsesekből kirakták a történelmi Magyarország határvonalát.