A településekért térségi összefogásban
Tájékoztató az EFOP-1.5.3-16-2017-00097 kódszámú, Településeinkért című projekt előrehaladásáról
Mezőberény, mint főpályázó konzorciumban Békéssel, Kondorossal, Muronnyal, Kamuttal és Köröstarcsával az EFOP-1.5.3-16-2017-00097 kódszámú, Településeinkért című projektjére 486,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el.
A projekt 2018. februárban kezdődött és 2021. január 31-ig tart, ennek előrehaladásáról az érintett hat település polgármestere 2019. november 28-án a mezőberényi Városházán tájékoztatta a sajtó képviselőit.
Siklósi István, Mezőberény polgármestere kifejtette, az elnyert támogatásból a hat település a hozzáadott érték, a vállalt indikátorok alapján részesül, így a pályázatban Mezőberény 260,5 millió, Békés 104,7 millió, Kondoros 70 millió, Köröstarcsa 34,9 millió, Kamut 11,2 és Murony 5,4 millió forinttal gazdálkodhat. A hat település azt vállalta, hogy a projekt keretében 3 900 lakost ér el, de már most látszik, hogy ez a szám lényegesen több lesz.
Mezőberény polgármestere elmondta, a hat település polgármestere a konzorciumi szerződést 2017 márciusában írta alá, áprilisban be is nyújtották a pályázatot, és annak sikeréről decemberben kapták meg az értesítést. Konzorciumi vezetőként a Mezőberénynek jutó támogatási összeg tartalmazza a projektmenedzsment költségét is. A pályázat keretében a város a lakosság valamennyi rétegének igényeire odafigyelt. Az önkormányzat egyik törekvése, hogy kulturális élményeket vigyen az utcára, így volt például tánc-fény-játék, amerikai autók találkozója. Az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésében mobil egészségügyi szűrőkamion jött a városba, egészséges életmódra ösztönző programokat szerveztek, illetve megoldották a munkahelyi szűrővizsgálatot is. Továbbá gyógytornászt és pszichológust alkalmaznak, szolgáltatásaikat a többi település lakói is igénybe vehetik. A projekt keretében több képzést is tartottak, így kosárfonást, mézeskalács-készítést és gyöngyfűzést. A hátrányos helyzetű csoportok munkához jutása érdekében gépírást és szövegszerkesztést tanítottak, munkaerőpiaci ismeretek-álláskeresési ismeretek képzést tartottak. Innovatív programjukban tíz nehézsorsút segítenek munkához jutásban, közülük nyolcnak sikerült elhelyezkednie. A helyi közösségek erősítését szolgálta a közösségfejlesztő képzés.
Siklósi István szólt arról, a gyermekek részére új játszóteret építenek, még nem adták át, mert több attraktív elemmel kívánják bővíteni. A Művelődési Központban gyermekjátszót alakítottak ki, itt iskolaidőn kívül hasznosan és felügyelet mellett eltölthetik a szabadidejüket. A gyermekek érdekei képviseletére, ötleteik megjelenítése érdekében kezdeményezik a Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat megalakítását, erről 2019. december 11-én tartják az első megbeszélést. A gyerekek részére drogprevenciós tanácsadást tartanak, illetve évente nyolc nyári tábort szerveznek. Az idősek testmozgását gyógytornász segíti.
Mezőberény polgármestere összefoglalójában azt hangsúlyozta, a projekt végére a város indikátorait és egyéb vállalásait túl fogja teljesíteni. Képletesen szólva azt a fő cél tűzték ki maguk elé, hogy a rászorulóknak ne halat, hanem hálót adjanak, azaz megálljanak a saját lábukon.
Balogh Imréné, Kamut polgármestere arról adott tájékoztatást, hogy a projekt keretében a községben képzéseket, közösségfejlesztő előadásokat tartottak. A testvértelepülésükkel rendezvényt szerveztek. A szülőklubjuk számára egy épületet újítanak fel.
Lipcsei Zoltán, Köröstarcsa polgármestere arról szólt, ők a turizmus fejlesztése érdekében kerékpárokat vásároltak, nyaranta egyhetes táborba viszik el a gyerekeket, egészségnapot és sportnapot szerveztek, illetve segítenek a lakosoknak eljutni vérvételre, babaúszásra.
Kálmán Tibor, Békés polgármestere elmondta, a projekt keretében negyven eszközt vásároltak, kézműves napközis tábort szerveztek, illetve a hagyományos Madzagfalvi Napnak új lendületet adtak, például egészségügyi felméréssel.
Ribánszki Péter, Kondoros polgármestere kifejtette, városukban 1110 lakos bevonását tervezik. A fiatalok részére új teret alakítottak ki, a térfigyelő rendszerüket két új kamerával bővítették, javították humánszolgáltatásuk szakember ellátottságát, valamint a lakosság egészségtudatát, illetve az idősek lelki egészségét. A szülőknek baba-mama klubot, a gyerekeknek sporttábort szerveztek. Az önkormányzat ösztöndíjprogramja keretében nyolc középiskolás kap anyagi támogatást.
Szegfű Gábor, Murony polgármestere arról szólt, községükben több egészségfejlesztési programot, a hátrányos helyzetű gyerekeknek tábort, illetve főzőversenyt, főzési bemutatót, testvér települési programot szerveztek, továbbá bemutatták a település értékeit.
Valamennyi polgármester megfogalmazta, szerencsés lenne, ha egy újabb pályázat segítségével az elkezdett programok a projekt lejárta, 2021 januárja után is folytatódhatnának. Siklósi István zárszavában hangoztatta, a projektnek köszönhetően különböző felkészültségű csoportok sajátíthattak el új kompetenciákat, és a hat település együttműködésének köszönhetően fejlesztik a térségi szemléletet is.