Berény nyomdatörténete
Az Országos Könyvtári Napok keretében 2018. október 5-én Hegyi Márton, a Berényi Nyomda vezetője és Csete Gyula etnográfus, a Muzeális Gyűjtemény szakmai vezetője tartott előadást a berényi nyomdák múltjáról.
Csete Gyula elmondta, hogy a mezőberényi kiadványokat az 1800-as évek végén még Gyulán és Békésen nyomtatták, a 20. század elején jöttek létre az első nyomdák a településen. Berény nyomdatörténete még nem feldolgozott, jelenleg három nyomdaüzemről van tudomás: Balta János, Beleznai Mihály, illetve Szemenkár Mátyás és György nyomdájáról. A két világháború között Balta Jánosé volt a legjelentősebb. Az első városi lap 1912-ben jelent meg Mezőberényi Hírlap néven, ezt is Baltha János nyomta. A másik két nyomda a második világháború után működött.
Hegyi Márton arról szólt, a szakmai alapjait a Gyomai Kner Nyomdában sajátított el, előbb kéziszedő volt, majd gépmester lett. A gyomai nyomda nagyon jó iskola volt arra, hogy megtanulja az igényes munkát. A rendszerváltás után fokozatosan önállósította magát. Nyomdájában jelenleg hárman dolgoznak, a kenyércimkétől a könyveken át a plakátig mindent készítenek.