Petőfi Sándor titkai
Petőfi Sándornak a születését és a halálát is titok lengi körül. Az iskolában úgy tanultuk, hogy Kiskőrösön született, de ez nem igaz, mert Szabadszálláson, csupán Kiskőrösön keresztelték meg, mert akkor csak ott volt evangélikus gyülekezet. Az sem igaz, hogy a segesvári csatában meghalt vagy eltűnt, 1989-ben ott volt Barguzinban, ahol a feltárt sírban Petőfi 25 testi jegyét azonosították a szakemberek – hangsúlyozta 2016. december 15-én Borzák Tibor az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében Rokonom, Petőfi című könyvének bemutatóján.
Borzák Tibor kifejtette, ugyan Petőfinek nincs egyenes ági leszármazottja, mert fia, Petőfi Zoltán fiatalon elhunyt, de élnek édesapja Petrovics István és édesanyja: Hrúz Mária leszármazottjai. Egykor Kecskeméten a megyei napilap munkatársaként találkozott Petőfi szabadszállási anyai ági rokonaival, később a Petrovics-ág leszármazottaival, akik Bolyon és Kerepesen élnek. Kecskeméten nyolc évvel ezelőtt tartották meg a Petőfi-rokonok találkozóját. Köztük olyan neves személyiségek vannak, mint például a Petrovics-ágon Hankiss Elemér, a Hrúz-ágon pedig Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató.
Borzák Tibor kitért arra, Szabadszálláson Hrúz Mária két leszármazottától kértek genetikai mintát, és azt kínai igazságügyi szakértők összevetették a barguzini sír leletével, az egyik minta 99,2, a másik pedig 99,9 százalékos egyezést mutatott. A könyv szerzője megemlítette azt is, hogy Petőfinek Barguzinból vannak burját és orosz leszármazottjai is. A burját rokonokról a közelmúltban fényképes beszámolót írt a Szabad Föld hetilapban. Az orosz rokonokkal 1993-ban megszakadt a kapcsolat, de most ősszel a Barguzinban megtartott Petőfi-konferencia eredményként az egyik orosz leszármazottal sikerült felvennie a kapcsolatot.