A Javascript futtatási lehetőség nincs bekapcsolva böngészőjében, ezáltal az oldal korlátozottan tekinthető meg! Kérjük kapcsolja be!
Mezőberény Város - Ítéletre várva – a megtorlás évei

Elérhetőségek

5650 Mezőberény, Kossuth tér 1.
Tel: 06/66/515-515
E-mail: info(kukac)mezobereny(pont)hu

Önkormányzati Hivatali Portál - Elektronikus ügyintézés

(EFOP) Településeinkért - A humán közszolgáltatások térségi szintű, összehangolt fejlesztése

ÁROP pályázatok

KÖZOP pályázatok

Ítéletre várva – a megtorlás évei

Nyomtatás
Létrehozva: 2016-12-08 16:49 | Szerző: PmH. Titk.
Kategória: Kultúra
|
Kibocsátó: O.P.S.K.M.M.


Ma már hajlamosak vagyunk nosztalgiával gondolni a Kádár-korszakra, különösen a ’70-8-as évekre, holott az zsarnokság volt, maga Kádár is proletárdiktatúráról beszélt – hangsúlyozta dr. Bódán Zsolt történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára osztályvezetője 2016. december 8-án az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye pincéjében berendezett Ítéletre várva – a megtorlás évei című kiállítása megnyitóján.


Dr. Bódán Zsolt kifejtette, a Kádár-rendszernek születése pillanatában nem volt társadalmi támogatása, még a rendőrségben, a katonaságban és a határőrségben sem bízhatott, hiszen ezeknek több tagja szimpatizált a forradalommal. Kádár a hatalomért a népét árulta el, és egyedül csak a szovjet tankokra számíthatott. December elejére felszámolják a munkástanácsokat és a forradalmi bizottságokat, és még novemberben elkezdik megszervezni a karhatalmat, ismertebb nevükön a pufajkásokat. Ez mindenre kapható különítmény volt, ezt vetették be a tüntetők ellen, ők tartják házkutatásokat, verik meg, illetve agyon a forradalmárokat. A volt ávósokból hamar megszervezik a politikai rendőrséget is, ’57 tavaszára kiépítik a besúgók hálózatát, ez egészen a ’80-as évek végéig működik. A Kádár-rendszer harmadik támasza az „igazságszolgáltatás”, felállították a statáriális bíróságot és a népbíróságok rendszerét, ezek pártutasításra működetek. Az 1848/49-es forradalom utáni megtorlás eltörpül az ’56-os forradalmat követő terror mellett.

 

A megnyitó után a megnyitó résztvevői lesétáltak a pincébe, ahol a képes és szöveges dokumentumok mellett egy korabeli vallató szobát tekintettek meg. A tárlat 2017. március 31-ig tekinthető meg.

 

A kiállítás az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ A magyar forradalom a kommunizmus végének kezdete című projektjének keretében valósult meg.

 

A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatta.

 

 

GALÉRIA


Írjon üzenetet a hírrel kapcsolatban.


Köszöntő

Tisztelt Látogató!

Mezőberény a "finoman elbűvölő település" nevében nagy tisztelettel és szeretettel köszöntöm a világhálón városunkba érkező vendégeket, érdeklődőket!

Tovább a köszöntőhöz »

Keresés

Eseménynaptár

Események képekben

Anyakönyvi hírek

2024. április hónapban

házasságot kötöttek

 

Perei László (Mezőberény) és Petneházi Erika (Mezőberény)

 

Plavecz Zoltán János (Mezőberény) és Fábián Katalin (Mezőberény)

 

Csizmadia Edmond (Mezőberény) és Frei Alexa (Mezőberény)

 

Kolompár Mihály (Mezőberény) és Kovács Alexandra  (Mezőberény)

 

Rácz Ernő (Mezőberény) és Lutsa Zhanna Mikolajivna (Mezőberény)

 

 

 

2024. április hónapban

 elhunytak

 

Sipos Kornél (1948)

Hősi Halottaink

HURO

Hurobike Plan Turisztikai célú kerékpárút hálózat tervezése a Körösök Völgyében