Szilvalekvárt főztek az óvodások
Valamikor régen nagyanyáink hatalmas üstökben főzték a szilvalekvárt szabad tűzön, cukor nélkül, sok-sok órán keresztül kevergetve, mígnem sűrű, sötét színű masszává vált a gyümölcs. Természetesen a kész lekvárig nem ennyi a történet. Bemutatva a teljes folyamatot, óvodás gyermekeknek szervezte meg a szilvalekvárfőzést Mezőberényben a szlovák közösség. 2016. szeptember 12-én délután a magvazásra gyűltek össze a Mezőberényi Szlovákok Szervezete és a Mezőberényi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat tagjai.
A Nefelejcs Óvodát meghívva kezdték előkészíteni a lekvárfőzést. A gyermekeket is bevonva mosták, magvazták a szilvát, és készítették elő a férfiak az üstöket. Másnap - a hagyományoknak megfelelően - cukor nélkül, állandó kevergetés mellett kezdték főzni kellő sűrűségűre. Ekkor már az óvodások is szemtanúi voltak a munkának, és a Nefelejcs Óvoda mellett a Magyarvégesi Óvoda nagycsoportja is részt vett rajta. A kicsik csodálattal nézték az eredeti rézüstben készült finomságot, melynek illatát már messziről érezni lehetett. Érkezésükkor a már felfőzésben lévő masszát, a lédús ciberét szinte azonnal kóstolhatták a résztvevők. Kb. 6-8 órás főzés után sűrűsödött be és készült el a lekvár, amit még forrón szerdtek ki az üvegekbe, mellyel elérték, hogy megfelelően ülepedjen. Mutatóba a mai üvegek mellett a hagyományos cserépszilkébe is szedtek a lekvárból. Régen a kemencébe is bekerült ezután, hogy kellően beszáradjon a teteje, ezzel garantálva, hogy ne romoljon meg.
A munka végeztével még az óvodások előtt kis üvegekbe szedték a szlovák asszonyok a lekvárt, és adnak majd ajándékba az óvodai csoportoknak egy-egy üvegnyi finomságot. A lekvárfőzés alapját, az egészséges szilvát a Szőke házaspár közreműködésével tudták biztosítani, a főzés a szlovák tagság segítő támogatásával valósult meg. A szilvalekvárfőzés azonban csak az egyik hagyományőrző tevékenysége a közösségnek, hiszen a szervezet tagjai szükségét érzik, hogy a hagyományt őrző programokat megmentsék, és az ezzel kapcsolatos ismereteiket átadják az utókornak, óvodásoknak, iskolásoknak. Rendezvényeik a kultúra továbbéléséhez elengedhetetlenül szükségesek, hiszen a múltra való emlékezés által tudják a kulturális értékeiket megőrizni és továbbadni.