25 éves a testvérvárosi kapcsolat Gronau-val
2016-ban ünnepeljük a Gronau és Mezőberény között 25 éve fennálló a testvérvárosi kapcsolatot, melyről a Westfälische Nachrichten című német újság cikket jelentetett meg.
Az eredeti cikk ITT olvasható.
Lenyűgöző vendégszeretet
25 éve áll fenn a testvérvárosi kapcsolat Gronau és Mezőberény között
Gronau / Mezőberény
Ebben az évben testvérvárosi kapcsolatuk 25 éves fennállására tekint vissza Gronau és Mezőberény önkormányzata. A jubileumot augusztus közepén a magyar testvérvárosban ünneplik. Mintegy 180 gronau-i vesz részt az ünnepeken augusztus 18-22. között. A magyar szervezők a testvérvárosi kapcsolat „születésnapját” az augusztus 20-i (Szent István-napi) nemzeti ünnepi programba ágyazták be.
25 évvel ezelőtt, 1991 áprilisában került aláírásra Gronau és Mezőberény Önkormányzata által a két város közötti együttműködési megállapodás. A tulajdonképpeni kapcsolat, amely végül a hivatalos partnerséghez vezetett, pár évvel korábbra nyúlik vissza, nevezetesen 1987-re. Akkor az ifjúsági hivatal nemzetközi ifjúsági találkozójának keretében egy 25 fős gronau-i fiatalokból álló csoport töltött 10 napot magyar földön, akkor még a szocialista népköztársaságban.
A város ifjúsági irodája által szervezett nemzetközi ifjúsági találkozók, illetve ifjúsági üdültetések az 1980-as években a gronau-i fiatalok kiemelt nyári programjához tartoztak. Sok, időközben felnőtt résztvevő emlékszik vissza az élénk szünidei programokra Dél-Franciaországban, az angol városban Bromsgrove-ban és Hollandiában.
Ottho Lohle, akkori városi ifjúsági felelős, így emlékszik: „Már az első években utaztak Gronau-ból a kapcsolatok kezdeti nehézsége után sportolók, zenészek és énekesek a 10 ezer lakosú kisvárosba, Mezőberénybe, mely Magyarország dél-keleti részén fekszik, közel a román határhoz. Mindenkit egyformán lenyűgözött a túláradó vendégszeretet, amivel a német vendégeket fogadták.”
Hogy Gronau-ban ezek a tapasztalatok nem tűntek el észrevétlenül, a város akkori polgármesterének Norbert Dekmann-nak köszönhető, aki pár Mezőberény környékén eltöltött privát vakáció után konkretizálta egy hivatalos testvérvárosi kapcsolat kialakítását, melyet végül meg is valósított.
A számos német-német testvérvárosi partnerséggel párhuzamosan, melyek a ’90-es évek elején a Fal leomlása után keletkeztek, ez a kapcsolat az akkori körülmények között kissé egzotikusnak tűnt, de ma „sikertörténetnek” számít, még ha a két település 1500 km-re fekszik is egymástól.
A többit gyorsan elmondva: az évek során folyamatosan került sor csereprogramokra és találkozókra, melyek máig nagyszerűen működnek. Ebben az összefüggésben mindenekelőtt az Erlöserkirche fúvószenekarának elkötelezettségét és a Vorwärts Epe ifjúsági szakosztályát kell említeni, akik rendszeres időközönként látogatják magyar barátaikat, és viszontlátogatásokat szerveznek.
Ezért nem meglepő, ha a két egyesület adja a látogatók többségét, akik a jubileumi ünnepség keretében Magyarországra utaznak. A csoportok kiegészülnek az önkormányzat hivatalos delegációjával, a Loster Epe és Brook-Spechtholtshook Gronau vadászegyesületek küldöttségeivel, valamint a Tűzoltóság képviselőivel.
A jubileumi programban, melyet a magyar partnerek állítanak össze, a labdarúgók és a Posaunenchor zenészei mellett megtalálhatók a „Timeless” blues- és rockegyüttes tagjai, és a „Dance Company” táncosai.
Hallomás szerint több Gronau-i is utazik még a magyar Alföldre, hogy jelen legyen ezen a különleges testvérvárosi találkozón. Mezőberényben jelenleg intenzíven dolgoznak a programon, amely többek között magába foglal egy, a testvérvárosi évforduló alkalmából rendezendő hivatalos ünnepséget a testvérváros szlovák evangélikus templomában.