Szlovák Napok
Egy szlovák közösség három napja
Mezőberényben, 2015. október 2-3-4-én egy kisebb közösségi csoda történt, és nemcsak azért mert a Mezőberényi Szlovákok Szervezete és a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat megrendezte a már hagyományosnak számító Szlovák Nemzetiségi Napot "Elődeink hagyatéka" címmel, hanem ahogyan.
A három nap hivatalos programja pénteken délben kezdődött, amikor megérkeztek a gútai vendégek, Litvai András a Kolarovo-Gúta-i Szlovák Kultúra Baráti Társaság elnökének vezetésével. A delegációval érkezett Németh Iveta Gúta város képviselője is. A vendégeket rokonok vagy barátok várták, hiszen a látogatások alkalmával hosszú évek óta berényi családoknál alszanak. A késő délutáni kulturális programon a Mezőberény Óvodai Intézmény Nefelejcs óvoda szlovák műsora után a környező települések szlovák közösségei, Kétsoprony, Szarvas mutatkoztak be és köszöntötték egymást. Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ aulájában Martin Balázs szlovákiai fotóművész fotóiból nyílt kiállítás, ahol köszönthettük a művészt és feleségét. Az eseményt megtisztelte Tolnai Péter Békés Megyei Önkormányzat alelnöke, Mucsi András a Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága elnöke, Dr. Csarnai Judit a Békés Járási Hivatal vezetője és Siklósi István Mezőberény város polgármestere. A közel 300 fő színvonalas, a szlovákság hagyományait felidéző műsort láthatott, szlovák nyelven elhangzott dalokat hallhatott. A szervezők a több mint 250 fős Szlovák Bált a Berény Étteremben rendezték meg, ahol Lustyik István és társa zenéjére ropták hajnalig a bálozók. Szombaton 10 órától a Városháza dísztermében került sor " Őseink útján" címmel Kugler József: "Berényiek voltak, Berényiek lettek" könyvének bemutatójára és a "Felvidék" című film vetítésére. A jelenlévők, ahogy többen megfogalmazták, még mindig sok újat tudtak meg a kitelepítésről és az akkori eseményekről. A film könnyeket csalt a szemekbe, emlékeket idézett fel és emlékezésre késztetett. A rendezvényt megtisztelte többek között Paulik Antal, Hollerné Racskó Erzsébet, Zellmann Ferenc, Siklósi István, Dr. Erdész Ádám, Körösi Mihály, Uhrin Erzsébet is. Köszönthettük a programon a gútai vendégek mellett Kiskőrösről, Dr. Nagy Gabriella aljegyzőt és munkatársait, valamint a mezőberényi vendégeket. És ami más volt, hogy az idei évben gazdagította a programot "Gazda udvar - Mamicska konyha" a Piaccsarnokban, ahol a délelőtti előkészületeknek köszönhetően 6 helyszín várta a vendégeket. A piaccsarnok jelképesen gazdaudvarrá változott, és kellemes, szlovák kék sátrakban kóstolhatták meg az érdeklődők a szlovák finomságokat: káposztás lángost, mákos tésztát, juhtúrós, káposztás, diós haluskát, lebbencslevest, öreg tarhonyát. A Békés megyei szlovákok összefogásának jó példája volt, hogy a kék sátrak összképe fogadta az érkezőket és a szlovák ételek elkészítéséhez is kaptak más településtől segítséget. Ezen a napon adott helyet a szlovák nyelvű istentiszteletnek a II. ker. Evangélikus Egyház temploma, melyet Nobik Erzsébetnek, Szarvas evangélikus lelkészének köszönhetett a berényi közösség. A szombat programja volt még a Süteményes Könyv kiadása is, mely berényi süteményreceptek gyűjteménye, és szlovák nyelven is olvasható recepteket tartalmaz. Az este a gútai baráti kör és a berényi szlovákok találkozójáról szólt, a zenéről, a beszélgetésről.
A harmadik nap az emlékezésé volt a főszerep: a tót temetőben történt koszorúzás, az elhunyt barátokra való emlékezés mellett a Jeszenszky utcai Klub ház előtt emlékfa ültetésére, koszorúzásra is sor került. A közös ebéd után indultak haza a vendégek. Búcsúzáskor elmondták, hogy szeretnek Mezőberényben lenni, szeretik Mezőberényt. Litvai András szerint " Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne". Véleménye szerint illik ide Tamási Áron Ábel a rengetegben című regényének befejező mondata. Ez a mondat kifejezi az embernek az igényét az otthon iránt, ami jelentheti az emberi közösséget is, amit itt mindig megtalálnak.
Siklósi István polgármester megköszönte a szlovák közösségnek és Borgula Györgynének, a Szlovák Szervezet elnökének az óriási munkával járó hibátlanul megszervezett három napot, és kiemelte azt a csodát, melyet a közösség végrehajtott. Minden évben megújulnak, újabb és újabb szlovák hagyományt, szlovák történetet húznak elő az emlékezetből, és azt meg is valósítják. És maga a csoda ez a közösség, mert valljuk be, nem fiatalok, többsége 60, 70 éves nénik, bácsik, mégis tele energiával, lelkes tenni akarással vesznek részt rendezvényről-rendezvényre. Főznek, sütnek, vendéget várnak, házi szappant főznek, a Szlovák Páva tagjai, énekelnek, óvodásokat látnak vendégül, és máris a következő szlovák programon gondolkodnak. Köszönet nekik, hogy küldetésüknek tekintik, hogy összefogják a helyi szlovákságot, segítik gyökereik megőrzését. Tevékenységükkel tesznek, hogy a mezőberényi szlovák közösség megőrizhesse identitását, gazdag hagyományát, kultúráját.
A rendezvényről készült képek a galériában találhatók.