Milyen uniós támogatásra számíthatnak a gazdaság szereplői?
Dankó Béla országgyűlési képviselő szervezésében 2015. április 15-én Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár tartott a gazdasági élet szereplői számára tájékoztatót a városházán arról, hogy a 2014-2020-as európai uniós fejlesztési időszakban a gazdaságfejlesztési operatív programban milyen támogatásra nyílik lehetőség.
A helyettes államtitkár kifejtette, az elkövetkező hét esztendőben három kérdés kerül előtérbe. Az első az, hogy a gazdasági szektort miként lehet úgy fejleszteni, hogy az 2020 után további uniós támogatások nélkül is működőképes legyen. A második kérdés, hogy miként leszünk továbbra is versenyképesek, tavaly 3,5 százalékos gazdasági növekedést produkáltunk, ez évben is hasonló eredményre számít a kormány. A harmadik kérdés, hogy miként tudjuk csökkenteni a környező konfliktusok – például a kelet-ukrajnai háború – következményeit.
Csepreghy Nándor szólt arról, hogy az uniós források hatvan százalékát a kormány a gazdaság fejlesztésére szánja, ez két fontos célt szolgál, az egyik a gazdaság növekedése, a másik pedig új munkahelyek teremtése. Ma Magyarországon a 10 milliós népességből 4,2 millió aktív, az optimális 5 millió lenne. A további gond az, hogy a csupán 3,2 millióan dolgoznak a termelésben, fennmaradó 1 milliót az állami szféra foglalkoztatja. A kormány célja, hogy csökkenjen az állami foglalkoztatottak aránya. A munkahelyteremtés érdekében a kormány a mezőgazdaságot, ezen belül is a kistermelőket, valamint az élelmiszeripart és a turisztikát támogatja, ugyanis ezeken a területeken remélheti a foglalkoztatás bővülését.
Kérdésre válaszolva a helyettes államtitkár elmondta, a kormányzat elsődleges célja, hogy sikeresen zárja a 2007-2013-as uniós költségvetési időszakot. Emellett kiírják az új időszak pályázatait is, ez év közepére 133 pályázat jelenik meg.
Az eseményről készült fotók a képtárban.