Felhívás adatgyűjtésre
Kérjük a tisztelt Városlakókat,
aki bármilyen adattal, irattal, képpel rendelkezik a II. Világháborúval kapcsolatosan,
a frontokon harcolt hozzátartozókról információval rendelkezik,
juttassa el a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesülethez.
2014. az évfordulók esztendeje Mezőberényben is: megemlékeztünk az I. Világháború kitörésének 100, a várossá nyilvánítás 25. évfordulójáról.
A gyorsan közeledő ősz is tartogat néhány jeles, és kevéssé örömteli, de mégis kerek évfordulót.
Szeptemberben lesz Hentz Lajos pedagógus - néprajzkutató születésének, és az állami elemi iskolai népoktatás mezőberényi kezdetének szintén 100. évfordulója.
Ami kevésbé volt örömteli, és máig ható következményekkel járt, 1944. október 6-án Mezőberényben véget ért a II. Világháború, amelynek pusztításai, az emberi életben és az anyagi javakban okozott pótolhatatlan veszteségei nyomán egy sokáig tartó, bizonytalan, sok nehézséget hozó időszak következett.
Az ezt követő évek, a kitelepítések, a lakosságcsere és más események a mai napig nincsenek teljes mértékben feldolgozva a történelmi tények tükrében.
Lehet, kevés még az eltelt idő, sok a szubjektív vélemény ahhoz, hogy hitelesen, mindenki számára érthetően és elfogadhatóan, a történelmi hitelesség jegyében meg lehessen írni ezen időszak történéseit.
Hogy erre szükség van, az tény, az utókor számára nagyon fontos lenne.
Ennek egyik apró eleme, része az a szándék, hogy összegyűjtsük a világháborúban elesett katonák, elhunyt civilek nevét.
Az I. Világháború esetében a Hősök Albuma teljes képet ad számunkra, de az egy más szellemiségű korban született, készült el.
1945. után néhány évig még „Hősi halottként” anyakönyvezték az elesetteket, eltűnteket, de a „fordulat éve” után évtizedeken át keveset beszélhettünk a II. Világháború frontjain, és a hátországban elhunytakról, ezért nem lehetett hasonló a megemlékezés.
A Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület néhány hónapja már foglalkozik az elesett, elhunyt mezőberényi katonák, civilek neveinek gyűjtésével, hogy minél teljesebb képet alkothassunk a pontos számukról.
Az eltelt 70 év megnehezíti ezt munkát, a túlélők egyre kevesebben vannak, az utódok számára pedig a mai rohanó világban egyre kevésbé fontosak a múlt feltáratlan történéseinek megismerése.
A kutatás mellett ezért is kérjük a tisztelt városlakókat, aki bármilyen adattal, irattal, képpel rendelkezik a II. Világháborúval kapcsolatosan, a frontokon harcolt hozzátartozókról információval rendelkezik, és szeretné segíteni a munkánkat, az adatgyűjtés idejére a rendelkezésünkre bocsájtja azokat, a következő hetekben, hónapokban tegye ezt meg!
Ebben segítségükre lesznek egyesületünk tagjai, és az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményének munkatársai, nyitva tartási időben.
Közreműködésüket előre is köszönjük!
Henger Péter
az egyesület elnöke