Hegyizene – film az Erdélyi-szigethegységről
Szendőfi Balázs: „Hegyizene” című természetfilmjét 2024. december 10-én vetítették le az Orlai házban, a vetítés után az alkotó nézők kérdéseire válaszolt.
Balázs a saját pénzéből, szinte egy szál maga készítette ezt a nagyon bátor filmet, egy személyben operatőre, vágója, zeneszerzője az alkotásnak. Az általa írt narrációban megszemélyesíti a hegységet, annak szemszögéből, egyes szám első személyben meséli el a történetet. Nagy Katica színművész ehhez adta hozzá a szeretettel teli, ugyanakkor kérdőre vonó, pontos, néhol kőkemény hangját. A filmzenék többségét Szendrőfi és Fekecs Ákos közösen komponálta.
A vetítés után kérdésekre válaszolva Szendőfi Balázs elmondta, több szirti sast is megpróbált lefotózni, végül Torockó fölött a Székelykőn talált egy idős tojót, amelyet nem zavart a drón közelsége, és húsz méterről teleobjektívvel meg tudta örökíteni.
Az egyik néző a természet pusztítására célozva föltette a kérdést, hogy mit tudunk ez ellen tenni. A természetfilmes megfogalmazta, elsősorban azt, hogy leváltjuk a vezetőinket, ez nem csak Magyarországra, hanem az egész világra vonatkozik. A lakosság jelenleg nagyobbik fele úgy viselkedik, mintha a természetvédelem úri passzió lenne, holott a GDP nagyobbik fele a természeti erőforrások feléléséből származik. A mai politikai elit célja a gazdasági, technikai fejlődés, és ezzel szemben fenntartható gazdaságra lenne szükségünk.
Szendőfi Balázs szólt arról is, az Erdélyi-szigethegységről minden fontos nem fért bele az egy és negyedórás filmbe. Ezért aztán lesz „Hegyizene 2.” is. A második részben a Kárpátokra nézve a legnagyobb problémának tekinthető erdőirtással és a vízerőművek hatásával foglalkozik majd. Ez várhatóan jövő nyárra készül el.