Élménybeszámoló a Nobel-díj átvételéről
Karikó Katalin és Drew Weissman kapták a 2023-as orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú oltási technológia kifejlesztéséért, amit sikerrel alkalmaztak a covidjárvány elleni küzdelemben, az elismerést december 10-én vették át. Hogy ez pontosan mikéntn zajlott, dr. Buzás Zsuzsa erről tartott előadást 2024. november 12-én az Orlai házban.
Az előadó magáról elmondta, Mezőberényben született és itt végezte el az általános iskolát, majd innen került vegyészeti technikumba, majd egyetemre. Szólt arról is, hogy a szegedi egyetemen Karikó Katalin tanára volt.
Hangoztatta, október 2-án jelentették be, hogy kik kapják az orvosi Nobel-díjat, Karikó Katalin akkor a Pennsylvániai Egyetemen dolgozott, ott nagy üdvrivalgás fogadta a hírt. Érdekes egybeesés, hogy néhány nap múlva jelent meg az „Áttörések” című életéről szóló könyve. Dr. Buzás Zsuzsa szólt arról, az mRSN-technológia alkalmazható a tumorsejtek ellen is, erről Magyarországon is folyik humánbiológiai kísérlet.
A Nobel-díj átadásáról az előadó elmondta, az gyakorlatilag egy hétig tartott. Egész Stockholm karácsonyi díszkivilágításban úszott. December 7-én Karikó Katalin a díjat odaítélő Karolinska Intézetben tartott előadást. Másnap a díjazottak tiszteletére hangversenyt adtak a zenepalotában. A következő nap a stockholmi magyar nagykövetség adott fogdást a két magyar Nobel-díjas – a mások Krausz Ferenc fizikus – tiszteletére. Szigorú protokoll szerint december 10-én személyesen a király adta át a kitüntetést, itt a férfiak számára szigorúan előírták a frakk viselését. Az ünnepi ceremóniát a városházán 1300 fős bankett követte.
Karikó Katalin Szent-Györgyi Albert és Kertész Imre után a harmadik, aki magyar állampolgárként kapta meg a világ legrangosabb tudományos díját, egyben ő az első Nobel-díjas magyar nő. Dr. Buzás Zsuzsa előadása bepillantást engedett a magyar tudománytörténet jeles eseményébe.