Az evangélikusok meg próbáltatásai – Mezőberény 300
Mezőberény újratelepülésének 300. évfordulója tiszteletére 2023. július 28. és 31. között négynapos megemlékezést tartottak „Évszázados értékeink” címmel. Erről vasárnap délelőtt a katolikus templomban szentmisén, a református templomban istentiszteleten, az I. kerületi evangélikus templomban hálaadó istentiszteleten emlékeztek meg.
Délután a II. kerületi evangélikus templomban prof. dr. Korányi András püspökhelyettes, az Evangélikus Hittudományi Egyetem megválasztott rektora a hazai evangélikusság 20. századi megpróbáltatásairól beszélt. Kifejtette, a 19-20. században Magyarországon nagyon vegyes volt a népesség etnikai összetétele, a magyarság volt a legnagyobb kisebbség. Hasonló képet mutatott az egyházi élet is, bár a köztudatban katolikus volt az ország, miközben a római katolikusok aránya alig haladta meg az ötven százalékot.
A professzor megfogalmazta, a századforduló környékén egyre inkább megerősödött a reformátusság, és egyre nagyobb súlyt kapott az evangélikusság is. A második világháború idején a német nevűeket, származásúakat deportálták, kit keletre, kit nyugatra. Ez egyértelműen genocídiumot, azaz népirtást jelentett. A pusztítás az evangélikus egyház számára drámai volt.
Prof. dr. Korányi András mondandóját azzal fejezte be, a történelmi trauma ellenére nincs okunk a vészharangot megkongatni. Reményteljesebbek lehetünk, ha nem a nehézségekre figyelünk. Azt a keveset, amivel rendelkezünk, hűséggel használjuk és fordítsuk a felekezeti és nemzeti közösségünk javára.
Az előadást Alföldi Csaba és Feigl Rebeka Erna orgonakoncertje színesítette.