A kereki kút átadása – Mezőberény 300
A közelmúltban a muzeális gyűjtemény udvarára telepített kereki kutat ünnepélyes keretek között 2023. július 29-én adták át a város újratelepítése tiszteletére megrendezett „Évszázados értékeink” című négynapos program keretében.
A megjelenteket dr. Burján Katalin, a Mezőberényi Városszépítő és Városvédő Egyesület elnöke köszöntötte, elmondta, gondolkodtak rajta, miként csatlakozhatnának az újratelepülés 300. évfordulója ünnepégsorozatához, végül Sinka Ferenc tagjuk ötletét fogadták el, hogy újítsák fel a kereki kutat. Mikor az iskolát lebontották, akkor a kutat a MÉH-telepre szánták, de Sinka Ferencnek sikerült megmentenie, és most négy és fél hónapos munkával felújította. A muzeális gyűjtemény udvarán méltó és védett helyen lesz.
Henger Péter, a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesület elnöke nemcsak a kút, hanem Kereki történetéről is szólt. Kifejtette, a terület 1740 óta tartozik Berényhez, a XIX. század második felében kezdődött meg a tanyák építése. Népessége 1940-ben volt a legjelentősebb, akkor 835 lakos élt itt. A lakosok 1900-ban kezdeményezték tanyai elemi iskola indítását, a tanítás az 1901/1902-es tanévben 56 kisdiákkal kezdődött meg, és tartott egészen ’65-ig. Az 1901-ben felhúzott iskolaépület helyére 1953 és ’55 között a kornak megfelelőt építettek. A vízellátást nyolc méter mély, ásott kútból oldották meg, a víz kiemelésére az itt látható, Moór-típusú, lendkerekes aknaszivattyú szolgált, ennek megalkotója Moór János gödöllői géplakatos mester. Henger Péter hangsúlyozta, a kútszivattyúnak a helyreállítása óriási, tiszteletre méltó teljesítmény, Mezőberény ismét egy nagy eszmei értékkel gazdagodott. A kereki iskola emlékét egy, a kettőskútihoz hasonló emlékhely kialakításával őrizhetnénk meg, ebben egyesületünk örömmel működne együtt.
A kutat Dankó Béla képviselő, Siklósi István polgármester és Sinka Ferenc leplezte le.