Ismerjék meg Önök is Mezőberény értéktárát 10.
10. hét – Múzeumaink gyűjteményeink, mely számtalan értéket rejtenek és őriznek !
Patika Múzeum, Tópart nemzetiségi színterei, Mezőberény és környéke népi, paraszti lovas eszközeinek gyűjteménye, Bodoki Károly Vízügyi Múzeum, Muzeális Gyűjtemény Mezőberény
10-12 alkalommal szeretnénk bemutatni Önöknek a megyében elsők között megalakult mezőberényi Értéktár listáját.
A részletes leírások olvashatók: https://www.mezobereny.hu/s/hir/972/Telepulesi-Ertektar
PATIKA MÚZEUM
A jelenlegi Oroszlán Gyógyszertár Luther u. I szám alatt adott helyet a felszabadult raktárhelyiségében a régi Oroszlán gyógyszertár berendezési tárgyainak, amiből 1995. május 18-án patika múzeumot nyitottak. A tölgyfa bútorokból, patikai porcelán- és csiszolt üvegtégelyekből álló berendezés a megye legpatinásabb gyógyszertári reliktuma. A mezőberényi patika múzeum a megye egyik legpatinásabb gyógyszertári múzeuma, ezzel is gazdagítva településünk értékeit, nevezetességeit. A patikabelső a XIX. század végére jellemző bútorzatán kívül a gyógyszer előállításhoz használt eszközök is megtalálhatóak a múzeumban, ezzel érzékeltetve az utókor számára a patikusok egykori munkáját.
Információ: Oroszlán Gyógyszertár
--------------------------------------------------------
TÓPART NEMZETISÉGI SZÍNTEREI
Tópart Vendéglő Nemzetiségi színterei: egy 30 főt befogadó konferencia terem és négy lakószoba. A helyiségek Mezőberény nemzetiségi hagyományainak, szokásainak, életmódjának megfelelően lettek berendezve: két szoba hagyományos, főleg a 19-20. század hangulatát idéző, eredeti német, kettő pedig szlovák berendezést kapott. Különösen szép a 20. századi német polgári lakószoba. A konferencia terem egyik része a szlovák, másik része a sváb ízlésvilágot őrzi – méltó módon. Értékes és gazdag a kiegészítők, használati tárgyak és dísztárgyak állandó kiállítása is: láthatunk itt lámpákat, cserépedényeket, hímzett terítőket, díszpárnákat, kézzel szőtt pokrócokat, szőnyegeket, tükröket. A régi képekről visszanéző elődeink sajátos szellemiséggel töltik meg a teret.
Információ: Tánczos Imre
-----------------------------------------------------------
Mezőberény és környéke népi, paraszti lovas eszközeinek gyűjteménye
A gyűjtemény 2013. június 14-én került megnyitásra, melyet a 2006-ban alapított Nyeregben Alapítvány hozott létre.A gyűjtemény megvalósítását nagyban segítették a Berényi Lovas Barátok Egyesületének tagjai. A szervezet működését több főből álló kuratórium irányítja és a célok között kiemelt helyet foglal el a gyermekek lovas életre nevelése, lovas oktatása, az ősi magyar lovas kultúra ápolása. Mezőberényben és környékén gyűjteni, népszerűsíteni a népi, lovas eszközöket, hagyományokat. Ezt a tevékenységet a falusi turizmus és a város turisztikai lehetőségeinek színesítéseként képzelte el az Alapítvány. A múzeum helyisége egy olyan közösségi tér is egyben, ahol a gyermekek megismerkedhetnek a népi játékokkal, kismesterségekkel, kipróbálhatják a népi, paraszti eszközöket. A gyűjtemény hozzájárul Mezőberény és környéke tárgyi örökségeinek a megőrzéséhez, és az év minden szakában látogatható, ezért segíti a helyi turisztikai kínálat mennyiségi / minőségi bővülését.
Információ: Madarász Magdolna
------------------------------------------------------------------
BODOKI KÁROLY VÍZÜGYI MÚZEUM
A Hosszúfoki szivattyútelep a Kettős-Körös jobb partján Mezőberény és Békés között található. Helyrajzilag Mezőberény külterületéhez tartozik. A szivattyútelepet a Hosszúfoki Ármentesítő Társaság létesítette. A telep létrejöttének célja, a Körös jobb oldalának belvízvédelme. A mellette lévő Hosszúfoki főcsatornából az ide összegyűlő belvizet – a területen levő csatornák, árkok ide vezették be a belvizet - beemelte a Körös folyóba. A szivattyútelep a kor akkori legjobb, legkorszerűbb technikájával lett fölszerelve. Beépített, falazott gőzkazán magas téglakéménnyel és a szivattyút pedig egy nagy teljesítményű gőzgép hajtotta. Az 1898 évben megépült telep neve: Hosszúfok I.sz. gőzüzemű szivattyútelep. A gőzszivattyú egészen a 60-as évekig üzembiztosan működött és használatban volt. A 70-es évek árvizei a Vízügyi Igazgatóság területén sok vízgépet, vízügyi épületet tönkretettek, és ekkor határozott úgy a Vízügyi Igazgatóság, hogy a még fellelhető gépeket, eszközöket összegyűjtik és a teljes egészében eredeti állapotban megmaradt, Hosszúfoki szivattyútelepen kiállítják. Az épületen belül több helységben is ki vannak állítva a fennmaradt eszközök, dokumentumok, térképek, fotók. Az udvar szintén kiállítási terület ahol az 1600- as évektől napjainkig megtekinthetők a folyamszabályozáshoz használt eszközök, nagyobb vízgépészeti szerkezetek és vízügyi gépek. A múzeumot 1974-ben nyitották meg és a neve Bodoki Károly Vízügyi Múzeum lett.
Információ: Hegedűs András
-------------------------------------------------------
Muzeális Gyűjtemény Mezőberény
A Mezőberényi Orlay Petrics Soma Múzeum 1991-ben alakult meg. A városvezetés már sokkal korábban szeretett volna egy helyi gyűjteményt létesíteni, azonban a lehetőség csak ekkor nyílt meg számukra. Irányi István, helyi gimnáziumi tanár, már a 60-as évektől nagy elánnal gyűjtötte a Petőfi dokumentumokat, relikviákat és mélyreható kutatásokat végzett Petőfi mezőberényi tartózkodásaival kapcsolatosan. Hentz Lajos általános iskolai tanító pedig a helyi néprajz elkötelezett híve volt. Szorgosan gyűjtötte az építészet, a mesterségek és a helyi szokások fellelhető adatait, valamint a régi tárgyakat. Irányi Istvánnak hatalmas Petőfi dokumentációja gyűlt össze, Hentz Lajos pedig a sok dokumentum, és általa megírt több könyv mellett, még egy tárgyi gyűjteménnyel is rendelkezett. A helyi múzeumnak e két gyűjtemény, nagyon erős és jó alapot adott. (A két gyűjtő halála után a városnak adományozta a teljes gyűjteményét.) A gyűjteményt először a Gyomai út 23. sz. alatti nagypolgári házban helyezték el. Pár év után a Muzeális Gyűjteményt a Fő utca 1-3 sz. alatti, korábban iskolaépületként funkcionáló, Wenckheim – Fejérváry kastélyban helyezték el. Az épületben állandó és időszakos kiállítások vannak.
Információ: OPSKMM