Létrehozva: 2021-02-10 09:28 | Szerző: PmH. Titk. | Kibocsátó: Önkormányzat
2. hét - Akikre büszkék vagyunk -Tudta, hogy városunk értékeit 3 NÉPMŰVÉSZET MESTER munkái gazdagítják és további díjazott kézművesek? Tudunk róluk, tudjunk róluk?!
Kiszely Jánosné, Tóth Sándor, Debreczeni János, Debreczeni Jánosné, Gulyás Imréné, Váradi Lászlóné, Hernádi Mihályné
----------------------------------------------------------------------
Kiszely Jánosné hímző
Népművészet mestere, Népi iparművész
Gyűjtötte a régi mezőberényi szűcs és fehér hímzéseket, és megpróbált tervezgetni saját darabokat. Kitartóan kereste, kutatta a mezőberényi szűcs, gyapjú és fehér hímzéseket, melyeket feldolgozott és tervezett mintáiban, gyűjteménykönyveiben a jövő számára tovább vihető formában megörökített. A városnak adományozta zsűrizett kézimunkáit. Munkája Mezőberény és Békés megye népi hímzéskultúrájának olyan kihagyhatatlan alkotó része, melynek megkérdőjelezhetetlenségét számos rangos díj és elismerés bizonyítja.
--------------------------------------------------------------------------
Tóth Sándor fafaragó- Népművészet mestere, Népi iparművész
/Ő az első fafaragó, aki ötven éves kora előtt kapta meg ezt a kitüntetést!/
Munkáira a békés megyei, főként a mezőberényi faragó hagyományok továbbéltetése jellemző, a bútorkészítést vallja elsősorban szakterületének. A termékeny évek alatt közel 50 önálló kiállításon mutatkozott be a közönségnek. Ráízlelt az ősi népi formákra, mesterségekre, s letért a mechanikus reprodukálás kényelmes, de monoton ösvényéről: teljesen önálló alkotásokat készített. Összegyűjtötte, megmentette a még meglévő esztergált néprajzi tárgyakat, értékeket.
--------------------------------------------------------------------------
Debreczeni János szövő
Népi Iparművész a Népművészet Mestere
A több évtizedes munka eredményeként önálló arculatot alakított ki. Nagy biztonsággal alkalmazza a térség szőttes motívumait. A mai kor követelményeinek megfelelően a modern lakáskultúrába illő darabokat készít, ezekhez megkeresve a megfelelő alapanyagokat. A térségben egyedül rendelkezik fonalfestődével, ahol a hagyományos kézi technológiával, matringban festik a fonalat kis tételekben is, a kívánt színekre.
TERMÉKEI MEGVÁSÁROLHATÓAK!
--------------------------------------------------------------------------
Debreczeni Jánosné viseletkészítő
A régi kultúra, a régi ruhák utáni érdeklődése már gyermekkora óta érdekelte. A Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjaként, nyári táborban viseletkészítést tanít, és egyben tanulja is, hiszen folyamatosan képzi magát, azért, hogy örökségünk tovább éljen, ne kerüljön feledésbe. Férjével szövőüzemükben közel 15 éve zsűrizett népi iparművészeti termékeket szőnek természetes alapanyagokból. Mire leszövésre kerül az anyag, már látja, hogy milyen viseletet lehet belőle készíteni. A ruhadarabokat az eredeti népi szabási hagyományok alapján készíti, természetesen figyelembe véve a mai kor igényeit. E tevékenység eredményeként megszületett ruhadarabok segítenek megőrizni és továbbadni a régi motívumokat, átörökíteni a régi viseletet az utókor számára.
TERMÉKEI ELÉRHETŐEK!
--------------------------------------------------------------------------
Gulyás Imréné Népi iparművész
Nyugdíjba vonulása után kezdett el komolyabban foglalkozni a szövéssel, tagja a Békés Megyei Népművészeti Egyesületnek. A szövéshez használt alapanyagot, a gyapjút maga festi hagyományos módon, természetes alapanyagokat felhasználva. Még a mai nap is kitartóan dolgozik, új terveket sző hagyományos kézi szőnyegszövő székén. Arra törekszik, hogy e népi mesterségeket tovább adja a felnövekvő nemzedékeknek, megszerettesse velük olyannyira, hogy ők is továbbvigyék ezeket a szép hagyományokat.
TERMÉKEI ELÉRHETŐEK!
--------------------------------------------------------------------------
Váradi Lászlóné bőrműves
Sokáig nem foglalkozott kézművességgel, ma már azonban a kiemelkedő népi bőrművesek közé tartozik. Előbb szövést, majd bőrművességet tanult. Elsősorban használatai tárgyakat készít: karkötőt, tolltartókat, öveket. Tárgyain a bőrműves mesterség szinte minden technikáját alkalmazza. Munkái igényesen kidolgozottak és idő közben megértette, hogy az ősei iránti szeretet kötelezettségekkel is jár, tovább vinni mindazt, amit ők is az őseiktől kaptak: hitet, szellemiséget, mesterségbeli tudást.
TERMÉKEI ELÉRHETŐEK!
--------------------------------------------------------------------------
Hernádi Mihályné csipkekészítő
Az első találkozás az anyaggal még kislány korában történt, amikor édesanyja és anyai nagymamája babavarrásra tanítgatta. A csipkekészítő tanfolyam elvégzése után is képzi magát. Történeti meghatározás szerint a csipke, olyan áttört, lyukacsos anyag, amelynek textúrája adja egyúttal a díszítményét is. Az idő haladtával a csipkekészítés egy rendkívül szabad műfaj lett, de ügyel arra, hogy a hagyományokat megőrizze.
TERMÉKEI ELÉRHETŐEK!