Március 1-i konferencia
"Az értékek őrzője, a hagyományok ápolója" szlogen szellemében került sor 2014. március 1-jén arra konferenciára, amely legfontosabb célja, hogy a múlt megbecsülése mellett irányokat jelezzen számunkra, és városunk jövőbeni lehetőségeit villantsa fel a nagyvilággal összefüggésben. Az öt témában felkért előadó mindegyike kapcsolatban áll Mezőberénnyel.
Az előadásokat Dankó Béla köszöntője előzte meg, melyben részletesen beszélt városunk történetéről, valamint a Kondoros várossá válásának lépéseiről. Kondoros Békés Megye legfiatalabb városa.
A közigazgatás jövőjéről tartott előadást dr. Virág Rudolf a Közigazgatási és Igazságügyi minisztérium területi államigazgatás fejlesztésével és a fővárosi és megyei kormányhivatalok vagyonkezelésével kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos.
Körösi Mihály az Oktatási és Kulturális Bizottság elnöke, helytörténész, Mezőberény várossá válásáról mondott beszédet.
Dr. Chrappán Magdolna a Debreceni Egyetem Neveléstudományok Intézet, intézetigazgató docense „Az oktatás, mint a helyi közösségek megtartó ereje„ címmel tartott előadást. Mezőberényi kötődéséről így vallott: "Itt születtem, itt érettségiztem, életem meghatározó élménye a gimnáziumban eltöltött idő. 18 éves korom óta nem lakom itt, viszont itt lakik a családom, ami nem alapos, inkább kívülálló, de rendszeres információt jelent a városról."
„Mezőberény városépítészeti lehetőségei”-ről tartott előadást Sík-Behán Erika, aki a térség területfejlesztésében jelentékeny szerepet vállaló Békés Megyei Önkormányzat jelenleg GYED-en lévő munkatársa. Mezőberényi származású, gyermekkora óta Mezőberényben él. Legutóbb a Békési úti Pihenő Park tervét készítette el a város számára.
Bár a pénzügyekről és a gazdaságról szóló előadásra kértem fel Rajnai Tamást, az Uniqa Bank Kijevi munkatársát, de előre jelezte, hogy nem erről fog beszélni. Fontos kérdéseket osztott meg velünk és a kijevi események kapcsán első sorban a nyitottságra hívta fel figyelmünket minden téren. Ő maga tősgyökeres mezőberényi, iskoláit a középiskola befejezéséig itt végezte, s bár Budapesten és Kijevben él, de szülei révén, akik itt élnek sokat tud városunkról.
A „Fenntartható mezőgazdaság”-ról tartott előadást Reményi Mihály, aki jelenleg a Válogatott Bionom Termékek Kft-nél dolgozik, s emellett kertészeti témákban előadásokat tart, publikál. Mezőberényben született, általános iskolai tanulmányait Mezőberényben folytatta, a középiskolát a Békéscsabai Evangélikus Gimnáziumban végezte. Egyetemi tanulmányai miatt költözött Budapestre, jelenleg is ott él. És az idén ünnepli 25. születésnapját.
Utolsó előadóként Rékasi Tibor „Smart City – az okos város és a technológia„ címmel tartott előadást a talán legdinamikusabban fejlődő tudomány és gazdasági ág, az informatika kérdéseiről. Rékasi Tibor 2013. október 1-jétől a Magyar Telekom vállalati szolgáltatások vezérigazgató-helyettese és a T-Systems Magyarország Zrt. vezérigazgatója. Mezőberényi kötődéséről ezt írta: "Mezőberényben lettem felnőtt, életem egyik legszabadabb és legizgalmasabb időszakát töltöttem itt, amiben a legfontosabb állomások a gimnázium, a sportcsarnok és pár kocsma volt." (A Budapest környékéről származó fiatalember a mezőberényi német két tanítási nyelvű gimnázium első évfolyamán végzett.)
A konferencia zárásaképp a várossá válásban közreműködőknek köszöntük meg a munkáját, és emlékeztünk azokra a mai napig köztiszteletben álló emberekre, akik nem lehettek már közöttünk.
A „25 éves a város” rendezvénysorozat első eseménye jó alkalom volt arra, hogy hasznos gondolatokhoz juthattunk a fejlődés irányairól. Jó volt hallani, hogy több területen az előadók által jelzett irányban halad városunk. A konferencia előremutató gondolatai továbbgondolásra adnak okot és tudomásul kell vennünk, hogy az előadók által is megfogalmazott megállíthatatlanul zajló változásokat számításba kell venni és a tanulságokat le kell vonni.