Az ünnep alkalmával két kitüntetést adtak át
Nemzeti ünnepünk, az 1956-os forradalom 61. évfordulója alkalmából városi ünnepséget tartottak 2017. október 23-án Mezőberényben.
A Városháza dísztermében megtartott ünnepi testületi ülésen „Mezőberényért” posztumusz kitüntetésben részesült Pallagi Mária. A kitüntetést lánya, Banuta Janka vette át Siklósi István polgármestertől és Szekeres Józsefné alpolgármestertől. Pallagi Mária méltatásában elhangzott, 2013-ban bekövetkezett haláláig meghatározó könyvtáros szakembere volt a település kulturális életének. Az OPSKK Könyvtárának vezetője, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Békés Megyei Szervezetének elnöke, a mezőberényi helyismeret elhivatott kutatója volt. Ő szerkesztette a Mezőberényi Almanachot, a ma már MBER Helyismereti Adatbázisként ismert online helyismereti gyűjtemény létrehozójaként emlékeznek rá. 1989-ben a könyvtár akkori kollektívájával megalapították a Könyvtárpártoló Alapítványt, mely azóta is a könyvtári rendezvények aktív támogatója, a helyi civilszféra egyik legrégebbi szervezete. Kezdeményezésére 2011-ben indult útjára a Könyvtárpártoló Alapítvány segédletével a "Mesélj nekem!" programsorozat, melynek célja volt, hogy a kisgyermekekkel minél inkább megszerettessék a meséket, népszerűsítsék a meseirodalmat és az olvasást. Jelentős szerepe volt a TextLib integrált könyvtári rendszer bevezetésében.
Szerkesztője volt a Hiszek a Szent Szívben – Emlékkönyv dr. Marosi Endre mezőberényi apátplébános emlékére című kiadványnak. Békés megye könyvtárosai már posztumusz adhatták át családjának 2013 decemberében a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Békés Megyei Szervezete által alapított „Év Könyvtárosa” díjat. Szakmájában végzett folyamatos magas színvonalú, maradandó értéket teremtő könyvtárosi munkájáért, a városért végzett kiemelkedő tevékenységének elismeréséért kapta meg Pallagi Mária a kitüntetést.
„Mezőberényért” kitüntetést vehetett át Köhler Julianna. Méltatásában elhangzott, kitűnő tanulmányi eredménye ellenére nem tanulhatott tovább, mert dolgoznia kellett, 1955-től a mezőberényi I. kerületi Egyházközség munkatársa 1963-ig. Csak édesanyja halála után, 1970-ben a szerzett üzemgazdász diplomát Számviteli Főiskolán. Dolgozott főkönyvelőként, revizorként, főrevizorként és 1977-től okleveles könyvvizsgáló. Az Evangélikus Hittudományi Egyetemre 1981-ben jelentkezett, és már nyugdíjasként 1986-ban kapott lelkészi diplomát.
A málenkij robotból hazatérés 60. évfordulóján, 2007-ben, jelent meg Album azokról, akik 1945-1949-ig jóvátételi munkán szenvedtek Mezőberényből I-II” című kétkötetes munkája. Az egyházközség megalakulásának 265. évfordulóján, 2010-ben jelent meg Történetünk című könyve, melyben a német evangélikus egyházközség történetét dolgozta fel. Saját életútját is könyvbe álmodta, 2014-ben Velem nem történt semmi címmel jelent meg önéletírása.
Köhler Julianna egész eddigi munkásságáért, az egyházi közösségéért végzett munkájáért, magas szintű egyháztörténeti kutatásáért, példamutató tenni akarása és a városhoz való kötődéséért kapta meg az elismerést.
Az ünnepi testületi ülés után a Városháza mögötti ’56-os emlékműnél megemlékezést tartottak. Ünnepi beszédében Dankó Béla országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy 2017-ben mit jelent a szabadság. Kifejtette, mint 61 évvel ezelőtt, most is önállaóan akarunk dönteni a sorsunkról. Akkor szovjet tankok jöttek, ma menekültek akarják elárasztani az országot. A globalizáció térhódítása idején meg kell erősítenünk azokat az alapokat, amelyekre évszázadokon át a magyar nemzet épült, ez a kereszténység, illetve a család és a nemzet szentsége.
Végezetül a megjelentek a megemlékezés virágait helyezték el az ’56-os emlékműnél.