Hagyományőrzés a berényi szlovákoknál
Gyermekricsaj, önfeledt gyermekkacaj, kanálcsörgés és kérések hada: mákosat, káposztásat, túrósat kérek szépen. Ezt lehetett hallani 2016. május 19-én a mezőberényi szlovákoknál a Haluska napon.
A Mezőberényi Szlovákok Szervezete és a Mezőberényi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat látta vendégül a Nefelejcs Óvoda óvodásait a Jeszenszky utcai klubházban. A helyszín is tökéletes a haluskafőzésre és a finom ebédre, hiszen az udvar alkalmas az üstökben főzésre és a látnivaló hozzáféréséhez. A teremben a szlovák nénik dolgoztak az alapanyagokkal bemutatva a tésztakészítés teljes folyamatát. A gyerekek is élvezettel gyúrják ilyenkor a tésztát, hozzáértő mozdulatokat utánozva és közbe-közbekotyogva.
Nem ez az első alkalom a találkozásra, hiszen sokadik éve kezdte el a szlovák nemzetiség ezt a hagyományt, ahol minden évben a szlovák óvoda minden gyermekét meghívják egy finom ebédre. „Az íze, az íze, ennek az igazi!” emlékeznek vissza és mesélik el, hogy bizony a haluska a szombati ebéd volt régen. Szombaton készítették el, vasárnap elmentek a templomba és utána megmelegítették az előző napi finomságot a kemencében. Nem titkolják a jelenlévők a tészta receptjét sem, hiszen ma, elmondásuk alapján ritkábban, de otthon is van, hogy gyúrják, nyújtják a tésztát. Kisebb családnak elegendő volt a három nagy marék lisztből, 3 egész tojásból, kis vízből, sóval gyúrt, nem puha tészta, amit utána sós vízben kifőztek. Régen természetesen a túros és a káposztás volt a megszokott, de ma az óvodások kedvéért az asztalra került a diós, szilvalekváros, mákos tészta is.
Hagyományok ide vagy oda, a gyerekek kíváncsi arca, érdeklődő pillantása kárpótolja az egész napi munka fáradalmát. A gyerekek várják ezeket az alkalmakat, szeretettel figyelnek a nénikre és bácsikra. Emlék marad számukra, mesélnek róla és elviszik magukkal a finom szlovák ebéd ízét. Köszönet a hagyományőrzésért, a régi történetekért, az átadott emlékekért mindazoknak, akik részesei ezek megvalósulásának.