Szent György-napi családi táncház
Immár hetedik alkalommal rendeztük meg soron következő, jeles naphoz kapcsolódó családi táncházunkat a Magyarvégesi Óvodában. Ezeken a délutánokon oldott, tevékenykedtető formában mutatjuk be felnőtt és gyermek, kívülálló és óvodánkhoz tartozó, laikus és „szakmai” közönség számára egyaránt óvodánk arculatát, benne a hagyományok helyét, szerepét, fontosságát.
Sárkányölő Szent Györgyöt és a tavasz kezdetét ünnepli április 24-én a néphagyomány. Ez a nap volt a pásztorok, béresek szegődtetésének ideje, amely általában Szent Mihály napjáig volt érvényben. Óvodánkban ünnepi kultúránk részévé vált a jeles napi hagyományok felelevenítése, a természetes anyagok és a népi kismesterségek technikai alkalmazása. Az alkalomnak megfelelő népzene, énekes játék és tánc pedig tartalmat ad rendezvényeinknek.
Szent György napi táncházunk - igazi tavaszi napsütéses időben - az udvaron énekes játékokkal vette kezdetét. A gyerekek dalolva, szökellve, seregve önfeledten, boldogan, kulturált formában élhették ki mozgásigényüket. Új énekes játékokat tanultak, mely mozgáshoz, játékhoz, tánchoz, derűhöz, kergetőzéshez és kacagáshoz kapcsolódott. Az ilyen játékok során kialakuló bensőséges kapcsolat minden további közös játék, vagy más tevékenység alapjául szolgál.
Szokásunkhoz híven kézműves tevékenységekkel folytatódott a program. Ezen a napon a fa megmunkálása került előtérbe: barkácsolási lehetőséget biztosítottunk a gyermekek számára Ignácz György asztalos mester vezetésével. Ez a gyerekek számára vonzó technika oly sikeresnek bizonyult, hogy szüleik (főképp az apukák) is kalapácsot ragadtak. Köszönjük „Gyuri bácsinak” a lelkesedését és programunk támogatását! Mivel munkálkodtunk még? Készíthettek az érdeklődők fűzfavesszőből tartós népi ügyességi játékeszközt, karikaakasztót, valamint a jeles naphoz kapcsolódó sárkányt, fonalból állatfigurákat, papírból tavaszi virágokat. Természetesen a védjegyünkké vált agyagozás sem maradhatott el: kisplasztikák (dombornyomású medálok, állatformák) készültek egyéni elgondolás alapján.
Az időjárás kegyes volt hozzánk, így lehetőségünk nyílt az udvaron mozgásos népi ügyességi játékokat kipróbálni: csülközni és csutkadobálózni. Lelkes csapat kovácsolódott össze, melyben minden korosztály képviseltette magát: együtt játszott gyermek a szülővel, kistestvér a nagymamával, pedagógus az iskolással… A jól megérdemelt munka jutalmaként terített asztal fogadta a résztvevőket, melynek bőséges választékát ezúttal is a támogató szülőknek köszönjük!
Így volt, igaz volt, aki nem hiszi, járjon utána! Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt soron következő Pünkösdi Családi Táncházunkba május 20-án 16 órától!
Magyarvégesi Óvoda kollektívája