Tavaszváró családi játszóház
„Bújj, bújj zöld ág…” énekelték a gyerekek és szüleik március 18-án, tavaszi ünnepváró népi játszóházunkban a Magyarvégesi Óvodában.
Immár hagyomány, hogy havi rendszerességgel megrendezésre kerülő családi táncházaink témáját a természeti év és a kalendáris ünnepek változásai határozzák meg. A jeles napok által behatárolt időszakok az évkörnek olyan szakaszai, melyek az évszakon túl jelzik az adott időszak jellemző tennivalóit, az ehhez kapcsolódó szokáscselekményeket. Játszóházunkat ezért a húsvétvasárnaphoz és más tavaszi vasárnapokhoz kapcsolódó zöldágjárással nyitottuk meg, mely néphagyományunk szerint a tavaszt, a természet megújulását jelképezte.
A népi játékokat ügyességi és sok esetben tréfás játékok követték, melyek közül legnépszerűbb a tojásgurítás volt.
Játszódélutánjaink - programunk szellemiségéből adódóan - az egész óvoda területére kiterjednek, a csoportok átjárhatóak, lehetőséget adva mindenkinek a felkínált technikák, népi játékok elsajátítására. Az óvodába járó gyerekek, szüleik, az óvoda minden dolgozója és a programon résztvevő vendégek egy nagy családként, közösen tevékenykednek.
Hagyományainknak megfelelően kézműves tevékenységekkel és népi kismesterség bemutatóval is készültünk erre a napra. Vendégünk volt Darányi Katalin tanárnő, aki a nemezelés mesterségébe nyújtott betekintést a számos érdeklődő örömére. Rengeteg saját készítésű, kézműves szappannal érkezett, melyet a tűnemezelés ősi technikájával díszíthetett mindenki a maga ízlése szerint. Köszönjük neki a segítséget!
A korongozás szinte már védjegyünkké vált, így a várakozásoknak megfelelően előkerült az agyag, mely szakmai irányítás mellett formálódott kész munkává korongozógépünkön. Az elkészült alkotások a „mester” nevének jelzésével kerülnek kiégetésre, és végül vissza a készítőkhöz. A gyermekek körében igencsak kedvelt csipkelyukasztásos papírdíszítés is nagy sikert aratott minden korosztálynál. Természetesen a hímes tojások készítése sem maradhatott el egy új technikai eljárás formájában, melynek során a szülők által gyűjtött, kifújt tojásokat népviseleteinkben fellelhető textillel és farkasfoggal lehetett díszíteni. Origami technikával is dolgozhattak a résztvevők: tavaszi képek készültek, virágok és más formák hajtogatásával.
Számos résztvevő nemcsak vendég volt a rendezvényünkön, hanem ők is hozzájárultak a nap sikerességéhez, a harmadik teremben megterített asztalok kínálatához és változatosságához. Ez úton is köszönjük mindenkinek a felajánlását!
A fáradt alkotók, gyönyörködve kézügyességüket dicsérő munkáikban, jó kedvvel, bőséges megvendégelést követően térhettek haza a tavaszi szünet előtti utolsó estén otthonaikba. Bízunk benne, hogy mindenki remekül érezte magát és találkozunk a következő alkalmunkon, április 15-én a Szent György-napi családi táncházunkban. Nagy szeretettel várunk minden érdeklődőt, hisz ünnepeink – melyek közösségformálásunk és a családdal való együttműködésünk alappillérei – kiemelkedő jelentőségűek számunkra.
Magyarvégesi Óvoda kollektívája