Megemlékezés a marosvásárhelyi progrom 25. évfordulójáról
A Mezőberényi Erdélyi Kör 2015. március 9-én az Orlai Petrics Soma Kulturális Központban megemlékezést tartott a marosvásárhelyi progrom25. évfordulójáról. Mivel hiteles személyiséggel kívántak az egykori eseményekről megemlékezni, ezért vendégnek dr. Kincses Előd ügyvédet, az események aktív résztvevőjét hívták meg.
Kincses Előd kifejtette, az 1989. decemberi fordulat idején Marosvásárhelyen egymásra találtak a magyarok és a románok, akkor még egységesen Király Károlyt éltették. Ő volt az egyetlen, aki a hatalmi központ tagjaként szembefordult a kommunizmussal. Abban az időben tetemes mennyiségű segély érkezett Magyarországról Romániába, és az erdélyi magyarok ügyeltek rá, hogy ezekből a románoknak is jusson. Ezekről a kommunista irányítás alatt álló sajtó mélyen hallgatott, és ennek a következménye lett a fekete március. Bár Marosvásárhely főterén a magyar-román összecsapást a magyarok nyerték meg, a börtönbe egy kivételével – ő verte ki Sütő András szemét – magyarok és cigányok kerültek, holott ők csak jogos önvédelmüket gyakorolták. Kincses Előd ellen koholt vádak alapján eljárást indítottak, ezért kénytelen volt elhagyni Romániát, csak öt és fél év múlva tért haza Magyarországról.
Mint azt Kincses Előd elmagyarázta, hogy a magyarok elleni uszító propagandának bedőltek a Görgény-völgyi románok, azt hitették el velük, hogy Marosvásárhelyen az iskolákból kikergetik a románokat. A Görgény-völgyieket leitatva szállították be Vásárhelyre, így a magyaroknak könnyű dolguk volt, hiszen részegen nem tudtak verekedni. A magyarokat segítették a cigányok, ők tették egyértelművé az összecsapás kimenetelét. Az eseményeknek hét halálos áldozata lett, öt magyar és két román.
A Fehér januártól a fekete márciusig című dokumentumfilm megtekintése után Kincses Előd megfogalmazta, az erdélyi magyarok és a románok előtt példaként áll a francia-német megbékélés.
Az eseményről készült fotók a képtárban.