Gyermekvédelem
Gyermekeink védelmében
Városunkban sok szakember munkálkodik annak érdekében, hogy megelőzhető, illetve - ha már kialakult -, megszüntethető legyen a gyermekek veszélyeztetettsége. Feladataikat a gyermekvédelmi törvény szellemében látják el, miszerint elősegítik a gyermekek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését, jólétét, a családban történő nevelkedését.
Kik ezek a szakemberek? Bölcsődei kisgyermeknevelők, óvónők, tanítók, tanárok, ifjúságvédelmi felelősök, gyermekorvosok, védőnők, akik napi kapcsolatban állnak a gyermekekkel, s ezzel összefüggésben alkotják a veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszert. Tagjai továbbá a rendőrség, ügyészség, a pártfogó felügyelői szolgálat, az áldozatsegítő szolgálat, civil szervezetek, egyházak. A jelzőrendszer koordinálását a Humánsegítő Szolgálat Gyermekjóléti Szolgálata látja el. Ez irányú feladatai közé tartozik a szakmaközi megbeszélések szervezése, jelzést követően egy-egy gyermekkel, családdal kapcsolatban esetmegbeszélések összehívása, valamint az éves gyermekvédelmi tanácskozás megszervezése. Ez utóbbira került sor 2013. március 26-án, ahol a jelzőrendszer tagjainak írásos tájékoztatóit figyelembe véve átfogóan értékelték a jelzőrendszer éves működését. A tanácskozást jelenlétével megtisztelte Siklósi István, városunk polgármestere, dr. Sánta István, a Békés Megyei Kormányhivatal Békési Járási Hivatal Járási Gyámhivatalának vezetője, valamint Dr. Burján Katalin a Képviselő-testület Egészségügyi és Szociális Bizottságának tagja.
A kedvezőtlen társadalmi folyamatok – a családok széthullása, a fiatalok szocializációjában észlelhető zavarok, a többgenerációs családok hiánya – egyre nagyobb felelősséget rónak a gyermekekkel foglalkozó szakemberekre, a jelzőrendszer tagjaira. A tanácskozás ezért felhívta a figyelmet a gyermekek veszélyeztetésének formáira, az elhanyagolás és a bántalmazás típusaira, a szakemberek ehhez kapcsolódó jelzési kötelezettségére. A gyermekjóléti szolgálat beszámolójában elhangzott, hogy 2012. évben összesen 240 esetben érkezett gyermekek veszélyeztetése kapcsán jelzés a jelzőrendszer tagjaitól, legtöbb esetben a köznevelési intézményektől. Gyermekjóléti alapellátásban 74 család 108 gyermekét gondozták, míg a védelembe vett gyermekek száma 59, akik összességében 35 családban nevelkednek. A kezelt problémák típusait vizsgálva szembetűnik, hogy az előző évhez képest megnövekedett a helytelen gyermeknevelésből, a családi konfliktusokból, a szülők nem megfelelő életviteléből adódó problémák száma, s megszaporodott a családon belüli bántalmazás is.
Előadás hangzott el a gyermekjóléti szolgálatok tapasztalatairól, az együttműködés formáiról a gyermekjóléti szolgálatok és a hatóságok között.
Az intézmények, szakemberek tájékoztatói alátámasztották, hogy jó az együttműködés, az információcsere a jelzőrendszer tagjai között, kapcsolatukat a rendszeresség, a bizalom, az őszinteség és az odafigyelés jellemzi. A szakmai felkészültség, a közös gondolkodás, a több nézőpontból történő megközelítés, a megoldáskeresés eredményeként gyermeksorsok válnak picit könnyebbé.
A tanácskozás résztvevői egyet értettek abban, hogy a közeljövőben szükség lenne prevenciós jellegű előadások szervezésére a dohányzás, alkohol, kábítószer hosszú távú élettani és mentális hatásaival, és a családon belüli erőszakkal kapcsolatos témakörökben, szülői hatékonyság növelését célzó programokra, valamint a középiskolás gyermekek számára is több lehetőség szabadidős tevékenységre.
A tanácskozás végén Polgármester Úr köszönetet mondott a gyermekvédelemben tevékenykedő szakembereknek áldozatos munkájukért.
Kovács Edina
igazgató