| A szöveg időállapota: | 2012.I.1. - |
| Időállapot váltás: |
2004.I.1. - 2011.XII.31. 2012.I.1. - |
23/2003./XI.24./ MÖK sz. rendelete
az ivóvízellátási és szennyvíz-elvezetési
szolgáltatás díjainak megállapításáról és a szolgáltatások egyes kérdéseiről
Mezőberény Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alkotmány 44/A.§ (2) bekezdésében, az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. § (1) bekezdésében foglaltakra, valamint a 38/1995. (IV.5.) számú Kormányrendeletre figyelemmel az önkormányzat tulajdoni érdekeltségekben lévő vízi közműről szolgáltatott ivóvíz- és csatornaszolgáltatás egyes kérdéseivel kapcsolatos szabályokat az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi módon állapítják meg:1
A rendelet hatálya
1.§
A rendelet hatálya kiterjed a Mezőberény Város Önkormányzatának tulajdoni érdekeltségében álló és Mezőberény Város közigazgatási területén lévő vízi közművek szolgáltatásait igénybe vevőkre.
Hatósági ármegállapítás
2.§
(1)2 A szolgáltatás díjai, mint legmagasabb hatósági díjak 2008. március 1-től vonatkozóan a következők:
a.) 2008. március 1-től érvényes alapdíjak a vízszolgáltatásban, ÁFA nélkül
| Vízmérőmérete (mm) | Értékesítési irány | Alapdíj 2008. március 1-től (Ft/db/hó) |
| 13-20 | Lakossági | 520 |
| Nem lakossági | 787 | |
| 25-40 | Lakossági és nem lakossági | 5.560 |
| 50-80 | 16.210 | |
| 100-200 | 26.400 |
- Kombinált vízmérőknél a nagyobb méretű mérőt kell az alapdíjszámlázásnál alapul venni.
- Ha két vagy több bekötési vízmérője van a számlázási helynek (ingatlannak) úgy valamennyi vízmérő szerinti alapdíjat érvényesíteni kell.
- Ha a fogyasztási helyen a vízfogyasztás több mellékmérőn keresztül történik, havonta csak egy, a legnagyobb vízmérőméret szerinti alapdíjat kell felszámolni.
- Lakossági fogyasztóknál a mellékmérő nélküli és az egyedi átalányos (méretlen bekötés) vízfogyasztási helyen a legkisebb vízmérő mérete szerinti alapdíjat kell felszámolni.
- Csoportos fogyasztóknál a bekötési mérő és mellékmérő kapcsolatban bekötési mérőre történő számlázáskor lakossági fogyasztók esetén a bekötési mérő után alapdíj nem számítható fel, nem lakossági fogyasztó esetén a bekötési mérő méretét kell alapul venni.
- Nem lakossági fogyasztóknál a mellékmérő nélküli és az egyedi átalányos (méretlen bekötés) vízfogyasztási helyen a bekötővezetékek méretével azonos mérőméret szerinti alapdíjat kell felszámolni.
- Közkifolyóknál lakossági alapdíjat kell felszámolni, mérő nélküli közkifolyók esetén a lakossági módot kell alkalmazni.
b.)3 víz- és csatornadíjak, ÁFA nélkül:
| Szegmensek | Vízdíjak (Ft/m3) | Csatornadíjak (Ft/m3) |
| Hatósági | 292,60 | 324,90 |
c.)4
(2) Az /1/ bekezdésben megállapított díjakat az általános forgalmi adó növeli.
(3) Lakossági és önkormányzati - fogyasztás mennyiségétől függő - víz- és csatornadíjakra az önkormányzat és a Békés Megyei Vízművek Vállalat között megkötött kétoldalú megállapodás az irányadó.
(4) Önkormányzati fogyasztónak minősül a kötelező önkormányzati feladatokat ellátó intézmény, gazdálkodó szervezet vízfogyasztása.
Fogyasztó és szolgáltató közötti jogviszony
3.§
A fogyasztó és a szolgáltató közötti jogviszonyt a módosított 38/1995. (IV.5.) sz. Korm. rendeletre és más vonatkozó jogszabályokra alapozva a Békés Megyei Vízművek Vállalat Igazgatóságának határozata alapján a szolgáltatási szerződés részét képező érvényes Általános Szerződési Feltételek szabályozzák.
Vízfogyasztások megállapítása
4.§
(1) A díj fizetésének alapjául szolgáló ivóvíz mennyiséget vízmérővel, elkülönített
vízhasználatok esetén a mellékmérők figyelembe vételével, vízmérő hiányában a rendelet
sz. melléklete szerinti átalánnyal, illetve műszaki becsléssel kell megállapítani.
(2) A számlázásnak, a mérőeszköz leolvasásának és a számla kiegyenlítésének a módját a
fogyasztóval megkötött szerződésnek kell tartalmaznia.
(3)5 A szolgáltatás jogellenes igénybevétele esetén, a társaság a mindenkor hatályos jogszabályok alapján jogosult a jogellenes igénybevétellel neki okozott kárt érvényesíteni.
Szennyvízmennyiség megállapítása
5.§
(1) Nem vehető figyelembe a szennyvíz mennyiségének meghatározásánál a 38/1995. (IV.5.) Korm. r. 24. § (4) bekezdésében írtakon túlmenően az év meghatározott időszakában (április hó 1. naptól szeptember hó 30. napjáig) locsolás céljára felhasznált ivóvízmennyiség, amely az adott időszakhoz tartozó vízhasználat 10 %-a.
A locsolási kedvezményre azon lakossági fogyasztók jogosultak, ahol a vízfogyasztási helyhez az ingatlan nyilvántartás szerint építési telek is hozzátartozik. A kedvezmény úszótelken lévő épületben elhelyezkedő fogyasztási helyre nem vonatkozik.
(2) Az (1) bekezdés értelemszerűen nem alkalmazható az elrendelt vízkorlátozás időtartamára.
Vegyes és záró rendelkezések
6.§
(1) Szükség esetén a szolgáltató kezdeményezésére, illetve véleményének kikérése után a településen a rendelet 2. sz. mellékletében foglaltak szerint a polgármester vízkorlátozást rendelhet el.
(2) A vízkorlátozásról szóló döntés közzétételéről és végrehajtásáról a Vízkorlátozási Tervben foglaltak szerint a jegyző gondoskodik.
(3)6 A hatósági díjtól eltérő víz- és csatornadíj alkalmazásáról szóló megállapodás e rendelet
függelékét képezi.
7.§
(1) Ezen rendelet 2004. év január 1-jével lép hatályba.
(2)7 A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a többször módosított 28/1999. /XII.6./ MÖK sz. rendelet hatályát veszti.
8.§
E rendelet az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvével a belső piaci szolgáltatásokról összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.
1. sz. melléklet
Vízfogyasztásnál figyelembe vehető átalánymennyiségek
I.
Lakó-, üdülőingatlanok vízfogyasztásának figyelembe vehető átalánymennyiségei
1.) Beépített ingatlanok (telkek)
1.1 Udvari csappal: 40 liter/fő/nap
1.2. Épületen belüli, de lakásokon kívüli közös vízcsappal: 60 liter/fő/nap
1.3. Mint 1.2, de lakásokon kívüli, közös vízöblítéses WC-vel: 75 liter/fő/nap
1.4. Épületen belüli, lakáson belüli vízcsappal: 65 liter/fő/nap
1.5 Mint az 1.4, de épületen belüli, lakásokon kívüli közös vízöblítéses WC-vel: 80 liter/fő/nap
1.6 Épületen belüli, lakásokon belüli vízcsappal és vízöblítéses WC-vel: 95 liter/fő/nap
1.7 Épületen belüli, lakásokon belüli, vízcsappal, vízöblítéses WC-vel: hagyományos fűtésű (fűrdőhengeres) fürdőszobával: 120 liter/fő/nap
1.8 Mint az 1.7, de hagyományos fűtésű helyett egyedi, éjszakai áramfelvételes vízmelegítővel: 150 liter/fő/nap
Mint az 1.8, de központi melegvíz-ellátással illetőleg nem korlátozott fűtésű egyedi vízmelegítővel: 180 liter/fő/nap
2.) Házi kertlocsolás 1 liter/m2/nap
Az ingatlan beépítetlen területe, de legfeljebb az ingatlan terület 50 százalékának alapulvételével.
3.) Gépkocsimosás (tömlővel): 400 liter/szgk/hó
4.) Állatállomány itatása számos állatonként: 40 liter/darab/nap
5.) Közkifolyókon fogyasztott víz átalánymennyisége 150 méteres körzetben lakók száma szerint: 30 liter/fő/nap
6.) A személyi tulajdonban álló - vállalkozáson kívüli - nyaralók, üdülők, házikertek esetében az I/1-3. pontokban megállapított átalánymennyiségek alapján évente összesen 5 hónapra (május-szeptember hónapokra) kell az ivóvíz- és csatornadíjat felszámítani.
II.
Közegészségügyi intézmények vízfogyasztásának figyelembe vehető átalány-mennyiségei
1.) Kórházak, szülőotthonok betegágyanként: 400 liter/nap
2.) Kórházak, szülőotthonok mosodaüzemmel betegágyanként: 600 liter/nap3.) Szanatóriumok betegágyanként: 200 liter/nap
4.) Szanatóriumok mosodaüzemmel, dolgozónkénti további: 120 liter/nap
5.) Szakorvosi rendelőintézetek orvosi munkahelyenként: 1750 liter/nap
6.) Körzeti orvosi rendelők, orvosi munkahelyenként: 450 liter/nap
7.) Gyógyszertárak, munkahelyenként: 80 liter/nap
8.) Szociális otthonok, férőhelyenként: 210 liter/nap
9.) Bölcsődék, férőhelyenként: 135 liter/nap
10.) Óvodák, férőhelyenként: 90 liter/nap
III.
Oktatási intézmények vízfogyasztásának figyelembe vehető átalánymennyiségei
1.) Általános és szakközépiskolák, szakmunkásképző intézetek, tantermenként
1.1 zuhanyzó nélkül: 150 liter/nap
zuhanyzóval: 600 liter/nap
2.) Napköziotthon, gyermekenként: 50 liter/nap
3.) Diákétterem, menza
3.1konyha nélkül, csak ételmelegítéssel, adagonként: 50 liter/nap
3.2 konyha étteremmel, adagonként: 120 liter/nap
4.) Diákszálló, étkeztetés nélkül, bentlakónként: 150 liter/nap
IV.
Kulturális intézmények vízfogyasztásának figyelembe vehető átalánymennyiségei
1.) Filmszínházak, férőhelyenként: 8 liter/nap
2.) Színházak, férőhelyenként: 18 liter/nap
3.) Kultúrházak
3.1 állandó üzemmel, büfével, férőhelyenként: 22 liter/nap
3.2 időszakos üzemmel, büfé nélkül, férőhelyenként: 15 liter/nap
4.) Közkönyvtárak, múzeumok és kiállítások látogatók száma szerint: 8 liter/fő/nap
V.
Vendéglátás, üdültetés, elszállásolás vízfogyasztásának figyelembe vehető
átalánymennyiségei
1.) Szállodák, üdülők, ágyanként
1.1 egycsillagos: 60 liter/nap
1.2 kétcsillagos: 90 liter/nap
1.3.háromcsillagos: 210 liter/nap
1.4.négycsillagos: 350 liter/nap
1.5 ötcsillagos: 500 liter/nap
2.) Kempingek, férőhelyenként2.1egycsillagos: 50 liter/nap
2.2kétcsillagos: 70 liter/nap
2.3háromcsillagos: 100 liter/nap
négycsillagos: 200 liter/nap
3.) Motel, férőhelyenként: 150 liter/nap
4.) Éttermek
4.1melegkonyha, étkeztetés nélkül: 50 liter/adag/nap
4.2hidegkonyha, étkeztetés nélkül: 12 liter/adag/nap
4.3étterem, konyha nélkül: 75 liter/adag/nap
4.4étterem, konyhával: 90 liter/adag/nap
5.) Italbolt, bisztró, cukrászda, eszpresszó, vendégenként: 4 liter/nap
VI.
Sportpályák vízfogyasztásának figyelembe vehető átalánymennyiségei
1.) Sportolók létszáma szerint: 30 liter/fő/nap
2.) Locsolás: 3 liter/m2/nap
3.) Befogadóképesség (közönség) szerint: 3 liter/fő/nap
VII.
Egyéb vízfogyasztások figyelembe vehető átalánymennyiségei
1.) Iroda, hivatal: 30 liter/m2/nap
2.) Közterületek tisztán tartása, esetenként
2.1 burkolt közlekedési felületek locsolása: 3 liter/m2
2.2 a 2.1 pont alá nem tartozó utcák, parkolóhelyek locsolása: 5 liter/m2
2.3 zöldterületek locsolása: 3 liter/m2
Az ivóvíz- és csatornadíjat a nem lakossági vízhasználó tulajdonában (kezelésében) lévő üdülők, idényszállók, táborok, stb. vízfogyasztása után az idény (nyitástól zárásig) időtartamára kell felszámítani.
Az I/1-I/9. pont alatti vízfogyasztást az állandó bejelentett lakosok, az I/6. pont alattit pedig a férőhelyek száma szerint kell megállapítani.
Az átalánymennyiségek kiszámításához szükséges adatokat az üzemeltető évenként egyszer köteles a fogyasztótól bekérni. A csak időszakosan, valamint időszakonként változó igénybevétellel használt létesítmények figyelembe vehető átalányfogyasztását a II-III-IV, valamint a VI-VII. csoportokban a fogyasztó bevallása alapján számítható éves átlagos igénybevétel szerint kell az üzemeltetőnek meghatározni.
A fel nem sorolt - és nem mért - vízfogyasztások mennyiségét az üzemeltetőnek műszakilag megalapozott számítással kell meghatározni. Vita esetén bírósági eljárás kezdeményezhető.
2. sz. melléklet
Vízkorlátozási terv
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 15. § (4), (5), (6) bekezdésére, valamint a módosított 38/1995. (IV.5.) Korm. rendelet 16. § (1)-(2) bekezdésére tekintettel, ha a vízigények kielégítése érdekében vízkorlátozás bevezetése válik szükségessé, ennek rendje a következő:
I.Vízkorlátozás
1.) Ha a felhasználható (szolgáltatható) vízmennyiség természeti vagy egyéb elháríthatatlan okból lecsökken, ill. az elhárítás jelentős időigényű és ez idő alatt mennyiségi hiány jelentkezik a vízellátó rendszerben, akkor a vízhasználat - a létfenntartási vízhasználat kivételével - sorrendiség megtartásával kártalanítás nélkül korlátozható, szüneteltethető, vagy a biztonsági követelmények megtartása mellett megszüntethető.
2.) Ha a vízhasználat korlátozását be kell vezetni, a korlátozás sorrendje a következő:
2.1. I. Fokozat
Egyéb célú vízhasználatok: kertöntözés, gépkocsi mosások, úttest locsolások, közterületek és a parkok öntözésének megtiltása.
2.2. II. Fokozat
Az I. FOKOZAT-ban érintetteken túlmenően:
a 10 m3/nap feletti vízfelhasználású gazdálkodó szervezetek a közüzemi szolgáltatási szerződésben meghatározott (napi) vízmennyiség 80 %-át vételezhetik a sütőipar, tejipar és a húsipar kivételével.
2.3. III. Fokozat
A II. FOKOZAT-ban érintetteken túlmenően:
a szakaszos vízszolgáltatás elrendelése.
3.) A vízkorlátozás fokozatainak elrendelésére a Békés Megyei Vízművek is tehet javaslatot. A javaslatra is tekintettel a vízkorlátozást a polgármester rendeli el.
II.Közzététel, ellenőrzés
1.) Az elrendelt vízkorlátozás közzétételéről és a végrehajtás ellenőrzéséről a jegyző (a Békés Megyei Vízművek bevonásával) gondoskodik az alábbiak szerint:
1.1 A jegyző a vízkorlátozás elrendeléséről értesíti az üzemeltetőt,
1.2 A korlátozást ellenőrizteti.
2.) A korlátozás végrehajtásának ellenőrzése önkormányzati és egyben üzemeltetői feladat is.
2.1 Az önkormányzat ellenőrzési rendszerében végzi az I. fokozat betartását.
2.2 A gazdálkodó szervezetek értesítése, ellenőrzése az üzemeltető feladata.
A szakaszos vízszolgáltatás bevezetésének közzététele a helyben szokásos módon történik. Ha van működő helyi, írott és elektronikus sajtó, ott ennek e célú igénybevétele indokolt.
Függelék8
MEGÁLLAPODÁS
a
hatósági díjtól eltérő víz- és csatornadíj alkalmazásáról
A Békés Megyei Vízművek Zrt., a továbbiakban Vízművek Zrt. (5600 Békéscsaba, Dobozi út 5.) és Mezőberény Város Önkormányzata 5650 Mezőberény, Kossuth tér 1. a továbbiakban Önkormányzat a fogyasztásfüggő vízdíjakról 2012. január 1.-től a következő megállapodást köti:
Az Önkormányzat az ivóvíz ellátási és szennyvíz-elvezetési szolgáltatás díjainak megállapításáról és a szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 23/2003. (XI.24.) MÖK számú rendeletét módosította a 44/2011.(XII.27.) rendeletével, így megállapította a 2012. január 1-től érvényes hatósági víz- és csatornadíjat. A szerződő felek megállapodnak abban, hogy a fogyasztásfüggő víz- és csatornadíjaknál az egyes fogyasztási szegmensekben a hatósági árnál a fogyasztók számára kedvezőbb díjakat állapítanak meg.
A 2012. január 1-jétől érvényes díjakat a következő táblázat tartalmazza:
| Szegmensek | Vízdíjak (Ft/m3) | Csatornadíjak (Ft/m3) |
| Lakossági | 166,80 | 324,90 |
| Önkormányzati | 242,90 | 324,90 |
A díjak nem tartalmazzák az ÁFA-t.
A megállapodás 2012. január 1-jétől - 2012. december 31-ig érvényes, határozott idejű.
Mezőberény, 2011. december 27.
| ………………………………. | …………………………………. |
| Békés Megyei Vízművek Zrt. | Mezőberény Város Önkormányzata |